REKLAMA

Wasze sprawy

Podziękujemy za plony

Opublikowano 11 sierpnia 2017, autor: Michalina Kozarowicz

15 sierpnia do kościoła zanosimy kłosy, zioła i kwiaty, aby poświęcić je i podziękować Matce Boskiej Zielnej za urodzaj.

Czas pielgrzymki

To właśnie na 15 sierpnia Polacy pielgrzymują na Jasną Górę. Ci, którzy w tę wędrówkę się nie wybrali, idą do kościoła z bukietem, żeby pomodlić się i podziękować za plony. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to najbardziej rolnicze ze wszystkich świąt kościelnych. Znane jest także jako święto Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia obchodzimy także rocznicę Cudu nad Wisłą (rocznica bitwy stoczonej pod Warszawą w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej) i Święto Wojska Polskiego.

– Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny jest świętem obchodzonym w kościele od III-IV wieku – mówi ks. Krzysztof Kwaśnik, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Matka Boska z duszą i ciałem została wzięta do nieba ze względu na wcześniejsze macierzyństwo. Kościół nie precyzuje, w jaki sposób to się stało. Natomiast stwierdza fakt – wyjaśnia proboszcz. – To święto nazywane jest także Matki Boskiej Zielnej, ponieważ tego dnia święci się plony, a także kwiaty i zioła, jako znak dziękczynienia za wszystkie zbiory, które Bóg zesłał. Jest to też prośba o błogosławieństwo na przyszły rok. Święcić można wszystkie zioła, zboża, kwiaty. Takim samym dziękczynieniem za plony są dożynki, dlatego dokładnie 15 sierpnia odbywają się nasze diecezjalne dożynki w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie – mówi ks. K. Kwaśnik

Dzień święty święcić

– Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem nakazanym, co znaczy, że dla katolików jest tego dnia obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Jest to też święto patriotyczne, dziękczynienie za Cud nad Wisłą i Święto Wojska Polskiego, podczas którego modlimy się za wojsko i żołnierzy – wyjaśnia proboszcz.

Napisz komentarz »