REKLAMA

Sport

Mirostowiczanka ma 70 lat!

Opublikowano 11 sierpnia 2017, autor: Marcin Ruszkiewicz

Klub z Mirostowic Dolnych w sobotę (5.08.) obchodził jubileusz 70-lecia.

Mirostowiczanka jest jednym z najdłużej działających klubów w naszym województwie.

Klub z Mirostowic jest kontynuatorem tradycji  Budowlanych, którzy powstali w 1947. Po fuzji z Górnikiem w 1956 r. klub przyjął nazwę Mirostowiczanka. Piłkarze najwyżej grali w klasie okręgowej. Ostatni raz występowali na tym szczeblu w sezonie 2005/06. Obecnie grają w A-klasie. Przez 70-lat klub przewinęło się mnóstwo zasłużonych działaczy, piłkarzy i trenerów. Najbardziej zasłużonych uhonorował prezes Robert Skowron, prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej, który przyjechał do Mirostowic Dolnych na jubileusz. Podczas obchodów odsłonięto również pamiątkową tablicę. 

Piękna karta

Nie wszyscy fani futbolu wiedzą, że w Mirostowicach w latach 2005-2010 była piłka kobieca i to na centralnym poziomie. – Wraz z prezesem Waldkiem Sawickim, powołaliśmy do życia drużynę kobiecą, która później została zgłoszona do II ligi. Początki były bardzo ciężkie. W pierwszym sezonie obrywaliśmy sromotnie i rozgrywki zakończyliśmy na ostatnim miejscu z bilansem bramkowym 1:94. Później było już lepiej. W drugim sezonie wygraliśmy z drużyną z Poznania, na równi rywalizowaliśmy z zespołami z Rawicza czy Kalisza – mówi Grzegorz Moliński, twórca piłki kobiecej w Mirostowicach. – Zainteresowała się nami gazeta Regionalna, po pierwszych artykułach, zaczęły się zgłaszać dziewczyny z okolicznych miejscowości. Mieliśmy coraz mocniejszy skład. W mistrzostwach lubuskiego w finale przegraliśmy tylko 0:2 ze Stilonem Gorzów – relacjonuje Moliński. – Najbardziej pamiętnym meczem było jednak spotkanie z juniorską reprezentacją Białorusi podczas międzynarodowego turnieju – dodaje trener. – Zaczęliśmy współpracę z najlepszymi. Na moje zaproszenie do Mirostowic przyjechał ówczesny trener kobiecej reprezentacji Polski, Roman Jaszczak. Niestety drużyna się rozleciała. Zabrakło pieniędzy, zaplecza logistycznego i szkoleniowego. Szkoda, bo to piękna karta w historii klubu – kończy z łezką w oku Moliński.

Problemy kadrowe

Pierwszy zespół Mirostowiczanki pod pilnym okiem trenera Radomira Roztockiego przygotowuje się do nowego sezonu w A-klasie. – Jest ciężko, bo mamy problemy kadrowe. Chłopcy uciekają do innych klubów, gdzie mają płacone za mecze. Jednak się nie poddajemy – stwierdza szkoleniowiec.

Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Jan Stanisław Brukiewa, Waldemar Sawicki; Brązową Odznakę Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej dostali: Edward Chowaniec, Zenon Radojewski, Bolesław Maciejewski; Złotą Odznakę Honorową Lubuskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Sławomir Brukiewa, Andrzej Smoliński
Jan Kubiszyn, Zbigniew Maziarz, Zbigniew Zarycki, Józef Brukiewa; Srebrną Odznakę Honorową Lubuskiego Związku Piłki Nożnej dostali: Jarosław Podhajny, Julian Olszewski, Robert Drąg, Krzysztof Marcinkiewicz; Brązową Odznakę Honorową Lubuskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Żaneta Lochyńska, Amanda Olszewska, Damian Majcher, Przemysław Pawlak, Marzena Nawój, Leszek Chowaniec, Ewelina Śróbka, Honorata Galach, Jerzy Zygmuntowicz, Małgorzata Jeziorska ; Medal Lubuskiego Związku Piłki Nożnej dostał: Grzegorz Moliński.

Napisz komentarz »