REKLAMA

Wasze sprawy

Utarła nosa strażnikom

Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: Piotr Piotrowski

Za brak przyłącza do kanalizacji dostała 300zł mandatu. Sąd anulował karę.

Do Wandy Frąc strażnicy miejscy zawitali 6 kwietnia br. , w ramach kontroli mieszkańców, którzy powinni wykonać przyłącze do nowej kanalizacji. Mieszkanka Sowin ze Szprotawy go nie miała, więc dostała 300 zł mandat.

Pani Wanda nie zamierzała płacić, o wszystkim rozstrzygnął sąd.

  – W pierwszym wyroku, sędzia zmniejszył mi grzywnę z 300 zł na 20 zł, nakazując wykonać przyłącze. Odwołałam się  – mówi szprotawianka.

I przekonywała sędziego, że nie uchyla się od wykonania przyłącza.

 – Wykonam je, ale tłumaczyłam w sądzie, że burmistrz nie informował mieszkańców, że takie przyłącze trzeba wykonać na swój koszt – mówi. – Dopiero po wybudowaniu kanalizacji Urząd Miasta zaczął straszyć karami, za jego brak. W moim przypadku koszt przyłącza to 2,7 tys. zł. Żyję ze skromnego świadczenia przedemerytalnego, więc potrzebuję czasu, by tyle nazbierać.

Gmina nie informowała wcześniej

W sądzie szprotawianka dodała, że burmistrz nie poczynił żadnych kroków, aby przygotować mieszkańców na poniesienie takich kosztów.

– Nie było żadnych konsultacji społecznych. Informowania, że mieszkańcy muszą wykonać przyłącze na własny koszt. W sądzie dodałam również, że moi znajomi, za brak przyłączy otrzymali  grzywny 100 -150 zł – podkreśla. – Ja dostałam aż 300 zł, może za to, że mocno burmistrzowi wytykałam, że gmina nie wsparła mieszkańców w kosztach przyłączy. A przecież wcześniej sfinansowała przyłącza do kanalizacji mieszkańcom wsi Długie.  Moja propozycja była taka: mieszkańcy kupują rury, gminna spółka  wykonuje roboty. Ale burmistrz nie chciał słuchać. Za to chciał mi utrzeć nosa, karząc mandatem!

W drugim wyroku sąd anulował mandat. Orzekł, że  W. Frąc  musi wykonać przyłącze. – W sądzie walczyłam jedynie o sprawiedliwość społeczną. – kwituje.

Nie komentuje wyroków

Wiceburmistrz Paweł Chylak nie chce komentować wyroku sądu. – Kontrole strażników i kary poskutkowały – ze 150 opornych mieszkańców, do tej pory tylko 40 nie wykonało przyłączy.  

Napisz komentarz »