REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Zwolnienia i przenosiny

Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: Justyna Bareła

Przenosiny uczniów do innych budynków, plany otworzenia przedszkola. Żary szykują się do reformy oświaty. Pracę straci trzech nauczycieli i pracownicy obsługi szkół.

Przypomnijmy, w związku reformą oświaty, od września uczniowie klas szóstych pójdą do klas siódmych. Ci, którzy rozpoczęli naukę w gimnazjum, będą absolwentami oddziałów gimnazjalnych szkół podstawowych.

Dla uczniów gimnazjów od września nie zmieni się wiele. Będą chodzić do tych samych budynków szkół.

– Muszą ukończyć szkołę w tych budynkach, w których ją zaczęli – tłumaczy Elżbieta Maj, naczelnik wydziału oświaty w żarskim Ratuszu.

Nie będzie już samodzielnych gimnazjów, jego uczniowie będą absolwentami oddziałów gimnazjalnych przy podstawówkach.

I tak, uczniowie Gimnazjum nr 1 (ul. Staszica) będą absolwentami SP nr 8 (ul. Partyzantów), młodzież z Gimnazjum nr 2 (ul. Broni Pancernej) ukończy formalnie SP nr 1 (ul. Szymanowskiego). Ci, którzy chodzą teraz do Gimnazjum nr 3 (ul. Okrzei) będą absolwentami SP nr 5 (ul. Częstochowska).

-Najmniejsze zmiany są w dotychczasowym Zespole Szkół w Kunicach (ul. Pułaskiego), gimnazjaliści będą  absolwentami tamtejszej SP nr 10 -tłumaczy E. Maj.

 

MOPS i przedszkole w szkołach

Zmiany z przenoszeniem uczniów do innych budynków rozpoczną się od roku szkolnego 2019/20.

-Oddziałów gimnazjalnych już wtedy nie będzie. Planujemy zmienić szkołom siedziby.  – tłumaczy E. Maj.

Zmiany na pewno dotkną dwie szkoły.

– Do budynku Gimnazjum nr 2 przeniesiemy uczniów z podstawówki nr 3. Uczniowie SP nr 5 mieliby chodzić do dotychczasowego Gimnazjum nr 3. Bez zmian pozostaliby uczniowie w SP nr 2 (ul. G. Zapolskiej) no i w SP nr 8 i w Kunicach. Nie zdecydowaliśmy jeszcze, jak miałby zostać zagospodarowany budynek Gimnazjum nr 1.

Po przenosinach uczniów podstawówek zostaną jeszcze dwa puste budynki.

– Do obecnej SP nr 3 chcielibyśmy przenieść siedzibę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i kilku mniejszych instytucji. Jeżeli chodzi o budynek SP nr 5, to zastanawiamy się nad otworzeniem tam przedszkola. – przyznaje naczelniczka.

 

Zwolnienia, zakupy i przenosiny

Od września zmiany dotkną głównie pracowników szkół.

– Zwolnić trzeba było po jednym nauczycielu w SP nr 1 i Gimnazjum nr 1. Zmniejszono pół etatu pracownika administracji Gimnazjum nr 2, w tej samej szkole trzeba było zwolnić jednego z pracowników obsługi. Na odprawy wypłacono im 54 tys. zł – wymienia E. Maj.

Nie wszystkim, którzy pracowali na czas określony, przedłużono umowy. – Sprawa dotyczy  logopedy z SP nr 1 – potwierdza E. Maj.

Są też tacy, które brakujące godziny do etatu uzupełniać będą w innych szkołach.

-Nauczyciele geografii z SP nr 1 i Gimnazjum nr 2 będą prowadzić zajęcia w SP nr 2 i Zespole Szkolno – Przedszkolnym. Z SP nr 5 i Gimnazjum nr 3 nauczyciel informatyki przeniesiony został  do SP nr 2, nauczyciel języka niemieckiego do Zespołu Szkół, nauczyciel języka angielskiego do Zespołu Szkół Ekonomicznych. – wymienia dalej E. Maj.

Napisz komentarz »