REKLAMA
absolut

Aktualności, Wasze sprawy

Przypadek czy manipulacja?

Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: Norbert Królik

Czy żarscy urzędnicy celowo wprowadzają w błąd mieszkańców pokazując wyniki jakości powietrza w mieście?

Na stronach żarskiego Urzędu Miasta można odnaleźć wyniki badań żarskiego powietrza. Są zredagowane jednak tak niefortunnie, że mogą wprowadzać w błąd. Celowo?

Chodzi o to, że urzędnicy publikują w tabeli wyniki pomiarów średniodobowych pyłu PM 10. A pod tabelą zamieszczają legendę, która odnosi się do pomiarów nie dobowych, a… godzinowych.   

Logicznie się nie spaja

– Nie powinno się tego zestawiać razem. Ta legenda, ten opis stanów od bardzo dobrego do złego jest na potrzeby stężeń godzinowych, a nie dobowych. Nie powinno się jej zestawiać ze stężeniami dobowymi, bo to się logicznie nie spaja. Do stężeń dobowych odnosi się norma – mówi Grzegorz Budziński z departamentu monitoringu i informacji o środowisku Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Urzędnicy bronią się. – Każdy może sobie sprawdzić na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska jakie jest stężenie w danej godzinie i porównać z legendą umieszczoną na stronie Urzędu – tłumaczy Daniel Babula z Urzędu Miasta.

Można się oszukać

Jak może dojść do błędnej interpretacji wyników? Otóż np. 4 kwietnia tego roku stężenie średniodobowe pyłu zawieszonego PM 10 w żarskim powietrzu wynosiło 90 µg/m3, natomiast najwyższe stężenie godzinowe aż 143 µg/m3. Urzędnicy w tabelkach podają tylko niższą wartość średniodobową, która przyrównana do legendy wskazywałaby, że jakość żarskiego powietrza jest umiarkowana. Tymczasem jest ona faktycznie zła, bo wartość którą należy odnieść do legendy, czyli stężenie godzinowe, jest dużo wyższe. Tej wartości nie znajdziemy jednak w tabelce przedstawianej przez urzędników. Czy to zwykłe niedopatrzenie urzędników, czy próba manipulacji?

Napisz komentarz »