REKLAMA
twoj_dom_baner_1000x200_2017

Aktualności, Wasze sprawy

Zdobył „kapryśną kobietę”

Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: Piotr Piotrowski

Szprotawski alpinista stanął na jednym z najwyższych szczytów Kaukazu. Kazbek, bo o nim mowa, to niezwykle trudna góra do zdobycia, nazywana przez Gruzinów – „kapryśną kobietą”

Zdobył "kapryśną kobietę"

Krzysztof Sabaciński  (40 l.) wspiął się na górę Kazbek, leżącą 5047 metrów nad poziomem morza. To był ostatni punkt niełatwej wyprawy „Expedition Sky is the limit”, w jaką do Gruzji szprotawianin wybrał się z trzema innymi alpinistami. 

 – Kazbek jest jedną z najwyższych i najpiękniejszych gór na Kaukazie – powiedział zadowolony,  tuż po zdobyciu szczytu.  – Tak samo jak Elburs, jest wygasłym wulkanem. Gruzini ten szczyt nazywają kapryśną kobietą. Główną trudność stanowi 50-metrowy kuluar (40 stopni nachylenia – przyp. red.), znajdujący się na odcinku wyprowadzającym na wierzchołek. Góra pozbawiona sąsiadujących szczytów, o podobnej wysokości, narażona jest na znaczne zmiany pogody i duże wahania temperatur. Ze stoków Kazbeka spływają liczne lodowce.

K. Sabaciński od kilkunastu lat fascynuje się alpinizmem, od kilku – uprawia niebezpieczną wspinaczkę górską.  W wyniku wielokrotnego zdobywania Śnieżki zyskał wśród znajomych pseudonim „Krasnal”. Jego największe osiągnięcie to wejście szlakiem Przyjaźni Polsko – Czeskiej. Do tej pory zdobył: Carrantuohill (1039 m), Rysy (2499 m), Gerlach (2655 m), Grossglockner (3798 m), a także Duforspitze (4634 m).

Napisz komentarz »