REKLAMA
joanna_szafy_baner_1000x200_2017

Aktualności, Wasze sprawy

Zdobył „kapryśną kobietę”

Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: Piotr Piotrowski

Szprotawski alpinista stanął na jednym z najwyższych szczytów Kaukazu. Kazbek, bo o nim mowa, to niezwykle trudna góra do zdobycia, nazywana przez Gruzinów – „kapryśną kobietą”

Krzysztof Sabaciński  (40 l.) wspiął się na górę Kazbek, leżącą 5047 metrów nad poziomem morza. To był ostatni punkt niełatwej wyprawy „Expedition Sky is the limit”, w jaką do Gruzji szprotawianin wybrał się z trzema innymi alpinistami. 

 – Kazbek jest jedną z najwyższych i najpiękniejszych gór na Kaukazie – powiedział zadowolony,  tuż po zdobyciu szczytu.  – Tak samo jak Elburs, jest wygasłym wulkanem. Gruzini ten szczyt nazywają kapryśną kobietą. Główną trudność stanowi 50-metrowy kuluar (40 stopni nachylenia – przyp. red.), znajdujący się na odcinku wyprowadzającym na wierzchołek. Góra pozbawiona sąsiadujących szczytów, o podobnej wysokości, narażona jest na znaczne zmiany pogody i duże wahania temperatur. Ze stoków Kazbeka spływają liczne lodowce.

K. Sabaciński od kilkunastu lat fascynuje się alpinizmem, od kilku – uprawia niebezpieczną wspinaczkę górską.  W wyniku wielokrotnego zdobywania Śnieżki zyskał wśród znajomych pseudonim „Krasnal”. Jego największe osiągnięcie to wejście szlakiem Przyjaźni Polsko – Czeskiej. Do tej pory zdobył: Carrantuohill (1039 m), Rysy (2499 m), Gerlach (2655 m), Grossglockner (3798 m), a także Duforspitze (4634 m).

Napisz komentarz »