REKLAMA
baner-jas

Ludzie, wydarzenia

Kochał życie

Opublikowano 28 lipca 2017, autor: Justyna Bareła

Nie żyje Jerzy Szczególski, żagański poeta i działacz społeczny.

 J. Szczególski miał 70 lat. Był jednym z założycieli żagańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, od pierwszej kadencji był w jego zarządzie. Były żołnierz zawodowy, pracował w fabryce skarpet „Skartex”, jako  kierownik działku transportu. W 2016 roku był nominowany do tytułu „Żaganianin Roku”.

Wydał pięć tomików wierszy, ostatni – „Klimaty”, w 2015 roku.  Był laureatem wielu konkursów literackich. Jego wiersz o Janie Pawle II zdobył międzynarodowe uznanie. Jego fragment jest wyryty nad grobem papieża – Polaka, w Watykanie.

Nienachalny

-To był po prostu fajny człowiek. Lubił ludzi, był bardzo koleżeński. Nigdy się nie unosił. W UTW odpowiadał za sekcję kulturalną – mówi Stanisława Szczepanik, przewodnicząca żagańskiego UTW. I dodaje – Był z nami na uroczystym zakończeniu roku UTW 19 czerwca, potem był jeszcze na zebraniu zarządu.

-Widziałem się z nim jeszcze w ubiegłym tygodniu. W miarę regularnie się odwiedzaliśmy. Współpracować zaczęliśmy, gdy tylko ruszył w Żaganiu UTW. Wiadomość o jego odejściu jest bardzo przykra. Dopiero co w maju świętował swoje 70 urodziny – przyznaje jego znajomy Włodzimierz Siemiątkowski.

– Jego śmierć to ogromna strata dla kulturalnego Żagania – dodaje Jan Mazur, fotograf i żagański społecznik. -Wiem, że przygotowywał się do wydania kolejnego tomiku wierszy. Był świetnym obserwatorem życia, jego forma poezji była unikatowa.

J. Szczególski od wielu lat chorował, zmarł w sobotę, 22.07. Rodzina, bliscy, znajomi pożegnali go w środę, 26.07., na cmentarzu komunalnym w Żaganiu.

Napisz komentarz »