REKLAMA

Wasze sprawy

Ruszają zmiany w „500+”

Opublikowano 28 lipca 2017, autor: Justyna Bareła

Od wtorku, 1.08., można już składać wnioski o przedłużenie świadczenia na dzieci w ramach programu „500+”.

Wszystkie wnioski złożone w bieżącym i ubiegłym roku tracą ważność z końcem września. Żeby je przedłużyć, trzeba złożyć nowy wniosek.

500 zł na drugie i kolejne niepełnoletnie dziecko mogą dostać wszystkie rodziny bez względu na dochody. Pieniądze na pierwsze dziecko dostaną ci, u których dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł lub 1 tys. 200 zł – gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

 

Nowy wzór i przelicznik dochodu

Wprowadzono jednak zmiany, które mają zapobiec wyłudzaniu pieniędzy na pierwsze dziecko. Rodzic, który samotnie wychowuje dzieci, będzie mógł ubiegać się o „500 +” na pierwsze dziecko tylko wtedy, jeżeli wystąpi do drugiego rodzica o alimenty. Jeżeli ktoś w ciągu 3 miesięcy od zwolnienia zatrudni się u tego samego pracodawcy, nie będzie mógł zgłosić utraty dochodu. Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się przez ryczałt zaniżając dochody, już nie będą mogli tego zrobić.

Świadczenia rozliczane będą na podstawie dochodów z 2016 roku, a nie tak jak poprzednio – sprzed dwóch lat. W tym roku wprowadzony został nowy wzór wniosków, które należy składać w odpowiednim urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej albo wysyłać drogą internetową. Jeżeli złożymy wniosek w sierpniu, tym szybciej możemy liczyć na wypłatę świadczenia już od października. Do programu można dołączyć także w dowolnym miesiącu roku, wtedy pieniądze naliczane będą od miesiąca, w którym złożyliśmy wniosek.

Napisz komentarz »