REKLAMA

Sport

10 tysięcy dla pierwszego trenera

Opublikowano 28 lipca 2017, autor: Marcin Ruszkiewicz

Ruszył program „Pierwszy Trener”, dzięki któremu pierwsi szkoleniowcy medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy seniorów otrzymają premię w wysokości 10 tysięcy złotych. W naszym regionie jest kilku szkoleniowców, którzy mogą liczyć na „wdzięczność” swoich podopiecznych.

Do takich trenerów należy Ryszard Dynowski z żarskiego Agrosu. Jego wychowanka, zapaśniczka Iwona Matkowska, jest jedną z najlepszych zawodniczek na świecie w swojej kategorii wagowej, więc wielce prawdopodobne, że sięgnie jeszcze po medal Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata, czy Europy. Gdy zdobędzie krążek rangi międzynarodowej, może wskazać trenera, który dostanie jednorazowy ekwiwalent w wysokości 10 000 zł. – Nawet ostatnio zastanawiałam się, kogo bym wskazała i zapewne byłby to Ryszard Dynowski, któremu najwięcej zawdzięczam – mówi nam Iwona.

Podobnie wygląda sytuacja z Moniką Kobylińską, reprezentantką Polski w piłce ręcznej. Wychowanka Sokoła Żary, zakładając, że w grudniu wywalczy medal mistrzostw świata, może wskazać pierwszego trenera. To może być Lech Cytrowski lub Tadeusz Płóciennik. Kolejnym trenerem, który może liczyć na zastrzyk gotówki jest Krzysztof Skorupa z żarskiego Agrosu. Jego wychowanek, Michał Rozmys, już w sierpniu powalczy o medal mistrzostw świata w lekkoatletyce.

Nowe rozporządzenie ministra sportu i turystyki precyzuje, że pierwszym trenerem jest osoba, która brała udział w początkowym procesie szkolenia sportowca przez minimum 24 miesiące. Początkowy proces szkolenia obejmuje przygotowanie i udział w zawodach w kategorii wiekowej młodzika, juniora młodszego lub juniora, organizowanych i prowadzonych przez polski związek sportowy.

Napisz komentarz »