REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Sprawdzą jak głosowaliśmy

Opublikowano 28 lipca 2017, autor: Norbert Królik

Żarscy radni z komisji rewizyjnej – Lucyna Grzybowicz, Jerzy Candekidis i Piotr Czerwiński sprawdzą głosowanie nad budżetem obywatelskim na 2018 rok.

Przypomnijmy – do realizacji zakwalifikowało się 6 zadań, na 21 dopuszczonych do głosowania. Do rozdzielenia był 1 mln zł. Głosowało ponad 8 tys. osób. Zwyciężyło: zagospodarowania terenu wokół dawnego kąpieliska w Kunicach, budowa placu zabaw w Przedszkolu nr 10 przy ul. Okrzei, doposażenie SP nr2, monitoring na osiedlu Zawiszy Czarnego, zagospodarowanie działki przy ul. Kurpińskiego 26-38 i modernizacja placu zabaw przy ul. Wrocławskiej.

Jak to się stało?

Teraz komisja rewizyjna zbada prawidłowość przebiegu głosowania i to, że wśród zadań, które będą zrealizowane znajdą się takie, które uzyskały nieco ponad 70 głosów (plac zabaw przy ul. Wrocławskiej), a nie będą realizowane takie, które zdobyły dużo więcej głosów np. budowa kociarni (958 głosów) czy budowa oświetlenia przy ul. Moniuszki (278 głosów).

– Przyszli do mnie mieszkańcy ul. Moniuszki, którzy włożyli wiele wysiłku, żeby zebrać kilkaset głosów na pomysł budowy drogi i oświetlenia, a pieniędzy nie dostaną. Sprawdzimy czy wszystko zostało policzone prawidłowo – mówi Jerzy Candekidis.

Taki budżet potrzebny?

Radni chcą się również odnieść do udziału szkół i przedszkoli w budżecie obywatelskim.

– Wydaje mi się to nieuczciwe w stosunku do pozostałych mieszkańców, gdy uczniowie i ich rodzice są wykorzystywani do zbierania głosów na rzecz projektów, które mają być realizowane w szkołach i przedszkolach. To mija się z duchem budżetu obywatelskiego – uważa Lucyna Grzybowicz.

– Zastanawiam się czy ten budżet w takiej formie jest w ogóle potrzebny i czy spełnia swoje zadania – dodaje Piotr Czerwiński.

Radni rozpoczęli już kontrolę. Zamierzają przeliczyć jeszcze raz wszystkie głosy i sprawdzić czy komisja przyznająca pieniądze dobrze zinterpretowała zapisy regulaminu przy wybieraniu inwestycji do realizacji.

Napisz komentarz »