REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Trawa zamiast dziury

Opublikowano 28 lipca 2017, autor: Justyna Bareła

Blaszany płot i dziuraw centrum Żaganiu przestała istnieć. Za 560 tys.zł. d przedsiębiorcy teren kupiło miasto.

Za 560 tys. zł żagański Urząd Miasta odkupił od prywatnego właściciela działkę w centrum miasta. Gdy sprzedawano ją przedsiębiorcy 9 lat temu, była mowa o budowie w tym miejscu centrum handlowego. Przez lata trwały zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu, a w centrum miasta można podziwiać było blaszany płot, a za nim wielką dziurę. W tym roku przedsiębiorca zrezygnował z planów budowy, miasto skorzystało z planu pierwokupu i odkupiło od niego działkę.

Dlaczego po tylu latach przedsiębiorca sprzedał działkę?

– Dziś w Rynku wiele lokali pod działalność jest pustych. Budowa kolejnych byłaby nieekonomiczna. Plan zagospodarowania został zmieniony i nakazano mi postawić budynek w ciągu dwóch lat. Byłem już męczony tym poganianiem. Miasto miało prawo pierwokupu działki, więc z niego skorzystało – mówił „Regionalnej” Krzysztof Szymański.

Jest piasek, nie ma płotu

Zasypywanie samej dziury zakończyło się w piątek, 21.07., prace prowadziła firma „Tandem”. – Zaplanowaliśmy na ten cel 12 tys. zł, ale trwają jeszcze szczegółowe rozliczenia m.in. tego, ile wywrotek piasku zostało w to miejsce przywiezionych – mówi Paweł Lóssa, prezes spółki Pałac Książęcy, która będzie administrować skwerem.

We wtorek, 25.07. pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Robót Drogowych zdemontowali blaszany płot. Rozpoczęło się równanie terenu i układanie chodników.

– Chcemy odtworzyć dawne chodniki oraz wyłożyć jeden w kształcie okręgu na środku. Wokół niego  ustawione będą ławki. Zostanie zasiana trawa, dobrze byłoby też zamontować system nawadniania. Trwają jeszcze uzgodnienia, w jakich miejscach i co dokładnie trzeba będzie zasadzić. Wtedy będziemy znali dokładny koszt tej inwestycji. Część kwiatów zostanie  dosadzona wiosną- tłumaczy P. Lóssa.

– Mamy już opracowaną wstępną wizualizację tego miejsca. Ono ma po prostu cieszyć oko  – dodaje Agnieszka Zychla, rzecznik Urzędu Miasta.

Nowy plac rekreacyjny w centrum dla mieszkańców powinien być dostępny do końca września.

Napisz komentarz »