REKLAMA

Sport

Trzymamy kciuki za Martę

Opublikowano 21 lipca 2017, autor: Marcin Ruszkiewicz

Marta Łyszczyk (27 l.), wychowanka żarskiego Sokoła, wraz z reprezentacją Polski w plażowej piłce ręcznej, powalczy o medal World Games we Wrocławiu.

– Przez dziesięć lat grałam w Sokole – mówi pochodząca z Żagania Marta. Później trafiłam do I-ligowego AZS AWF Poznań, a następnie do klubu PGNiG Superligi Kobiet – KPR Kobierzyce. – Piłką plażową zainteresowałem się w 2011 r. Otrzymałam propozycję gry od dziewczyn, które bawiły w ręczną na plaży w Pyrkach Poznań. Pojechałam na turniej, spodobało mi się i wszystko się od tego zaczęło.

 – Wraz z dziewczynami z Poznania w sezonie letnim reprezentujemy klub z Piotrkowa Trybunalskiego. Jesteśmy wielokrotnymi mistrzyniami Polski w tej odmianie piłki ręcznej – dodaje Marta. – Niedawno moje koleżanki z reprezentacji Polski wróciły z Chorwacji, gdzie wywalczyły wicemistrzostwo Europy. Niestety zabrakło mnie w Zagrzebiu. Wyeliminowała mnie kontuzja i ominął mnie największy sukces w historii piłki plażowej. Spróbuje to sobie powetować we Wrocławiu, podczas World Games. Polki zagrają w grupie A z: Brazylią, Chinami i Australią. Pierwszy mecz na Polach Marsowych 26 lipca.

Efektowna gra

Zapytaliśmy Martę, czym różni się piłka plażowa od halowej? – Na pewno to liczba zawodników, ponieważ na mniejszym niż halowe boisku może występować ich tylko czterech. Punkty liczone są podwójnie, jeśli bramki zdobywane są w sposób spektakularny, np. jeśli zawodnik przed oddaniem rzutu wykona obrót z piłką o 360 stopni bądź złapie piłkę będąc w powietrzu i odda rzut zanim spadnie na podłoże. Są również zawodnicy, którzy grają na pozycji specjalisty, tzw. „wlotka”, jego bramki zdobywane w sposób tradycyjny, liczone są podwójnie – kończy Marta.

Napisz komentarz »