REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Nie jest lekko, będzie jeszcze gorzej

Opublikowano 28 lipca 2017, autor: Justyna Bareła

Tylko w ubiegłym roku w całym powiecie żarskim własną działalność gospodarczą zamknęło aż 747 firm. W powiecie żagańskim z prowadzenia firmy zrezygnowało 602 osoby. – Będzie jeszcze gorzej – oceniają przedsiębiorcy.

W powiecie żarskim z własnego biznesu najwięcej osób zrezygnowało w samych Żarach – 295, w gminie Lubsko – 113. W powiecie żagańskim na zamknięcie firmy zdecydowało się 602 osoby. Najwięcej w gminie Szprotawa 201 ( z czego 130 w samym mieście), w Żaganiu 191 osób.

Najczęściej z działalności rezygnują sklepikarze, w okresie zimowym z branży znikają firmy remontowe lub budowlane.

Tylko w ostatnim czasie w Żarach zamyka się m.in. sklep z bielizną przy ul. Chrobrego, w samym rynku zamknięto także m.in. sklep obuwniczy. Z osiedla tzw. muzyków od sierpnia przestaje działać osiedlowa księgarnia. Nie ma już także sklepów sportowych sportowych przy ul. Przyjaźni. Kolejny sklep z butami zniknął z ulicy Podchorążych.

Podobnie w Żaganiu.  Wzdłuż samej ulicy Warszawskiej, która ma około 200 metrów znajdziemy 4 lokale do wynajęcia. Na tak krótkim odcinku klientów przyjmuje za to aż 8 banków. Tylko w ostatnim roku zniknął w mieście kolejny sklep obuwniczy, zakład szewski, sklep odzieżowy. Ich właściciele narzekali na tańsze produkty w marketach i zbyt duże opłaty za prowadzenie działalności, które trzeba odprowadzać m.in. do ZUS-u i Urzędu Skarbowego.

 

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 376

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

-Firmy z dotacją muszą się utrzymać minimum dwa lata, by jej nie stracić. Plusem jest to, że mogą w tym czasie liczyć na obniżoną stawkę opłaty ZUS. – tłumaczy Wioletta Tybiszewska, dyrektor PUP w Żaganiu.

Miasto/Gmina Liczba firm zamkniętych w 2016 roku
Żagań 191
Gmina Żagań 48
Szprotawa 201
Małomice 43
Iłowa 32
Brzeźnica 30
Niegosławice 26
Gozdnica 20
Wymiarki 11
powiat żaganski 602

 

Miasto/Gmina Liczba firm zamkniętych w 2016 roku
Żary 295
Gmina Żary 69
Lubsko 112
Jasień 67
Łęknica 51
Trzebiel 44
Przewóz 28
Tuplice 28
Brody 27
Lipinki Łużyckie 26
powiat żarski 747

 

Napisz komentarz »