REKLAMA

Sport

URODZINY PARKRUNU

Opublikowano 21 lipca 2017, autor: Marcin Ruszkiewicz

Wielkie święto biegaczy. W sobotę (22.07.), tradycyjnie o godz. 9.00, w Zielonym Lesie, zostanie rozegrany 200. parkrun. Żarska lokalizacja należy do jednych z najprężniejszych w kraju. Organizatorzy z okazji jubileuszu chcą pobić rekord frekwencji.

Parkrun to cotygodniowe biegi z pomiarem czasu na dystansie 5 km, organizowane regularnie w ponad 1100 miejscach w kilkunastu państwach. Biegi przeznaczone są dla każdego bez względu na staż, wiek i uzyskiwane rezultaty. Udział jest bezpłatny na podstawie jednorazowej rejestracji w systemie. Uzyskany kod pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów, w dowolnej lokalizacji parkrun na świecie. Żary są nie tylko jedną z 44. lokalizacji w Polsce, ale też jedną z najbardziej prężnie działających.

Do Żar parkrun sprowadził Piotr Olszewski, który był pierwszym żarskim koordynatorem. Pomagali mu Marcin Hakman, Ryszard Kempa i Krzysztof Mazurek. Po wycofaniu się P. Olszewskiego, koordynatorem został Przemysław Bosak.

Rekord za rekordem

Inauguracja odbyła się 14 września 2013 r. Na starcie stanęło ponad 80 uczestników. Na otwarcie lokalizacji specjalnie z Londynu przylecieli – Paul Freyne i Joseph Lahlou, pomysłodawcy parkrunu oraz koordynator na Polskę, Jakub Fedorowicz. Pierwszym zwycięzcą biegu był Marek Skorupa. Jego czas 15.38 jest rekordem, który do tej pory nie został pobity.

 Świetna frekwencja

Uczestników nie odstraszał ani mróz (-15 stopni), ani upał (ponad 30 stopni)

Średnia frekwencja, ponad 80 osób na bieg, jest jedną z lepszych w kraju, a patrząc na stosunek ilości osób startujących do ilości mieszkańców, to żarska lokalizacja jest w ścisłej czołówce w kraju.

Łącznie żarski parkrun przebiegło ponad 1000 osób. Najwięcej biegów na swoim koncie mają Paweł Motyl i Daniel Sendziak – po 171. Organizatorzy liczą, że w sobotę, rekord frekwencji (155 osób – podczas 100 parkrunu) zostanie pobity i to znacznie. Organizatorzy przy okazji parkrunu przeprowadzili także wiele okazjonalnych biegów.

Specjalni gości

Na żarskim parkrunie często pojawiają się wyjątkowi goście. Byli już biegacze z Australii, Nowej Zelandii, Anglii i z wielu innych krajów – Ostatnio modny jest „alfabet parkrunu”. Uczestnicy zaliczają miejscowości zaczynające się na kolejne litery alfabetu. Mamy to szczęście, że jesteśmy na „Ż” – śmieje się P. Bosak. – Ostatnio mieliśmy gościa, który specjalnie przyleciał do nas z Irlandii. Zaliczył bieg i udał się do Berlina na samolot.

Wolontariusze to skarb

Podczas prawie czteroletniej historii parkrunu zostały odwołane tylko dwie imprezy. Jedna z przyczyn losowych, a druga za sprawą wichury, która przeszła przez Zielony Las. Idea parkrunu opiera się na wolontariuszach. Żarska lokalizacja ma szczęście do ludzi. Jest kilka bardzo zaangażowanych osób, które co tydzień organizują bieg, wymyślają kolejne atrakcje. Za sukcesem żarskiego parkrunu stoją: Anna Ratman, Magda Gontarz, Magdalena Piotrowska, Magda Saramaka oraz P. Bosak. Za mierzenie czasu odpowiedzialni są Piotr Bulski i Ryszard Ratman. Zdjęcia uczestnikom robią – Sylwia Klimowicz i Marcin Mondorowicz.

Dodajmy, że te osoby robią to zupełnie bezinteresownie. Kolejnym atutem parkrunu jest rodzinna atmosfera.

Uznanie w kraju

O sukces żarskiej lokalizacji zapytaliśmy Jakuba Fedorowicza, szefa polskiego parkrunu. – Oczywiście to zasługa koordynatorów i wolontariuszy. Bez tych ludzi ten sukces nie byłby możliwy. Cieszy też ilość młodzieży, która licznie bierze udział w żarskim parkrunie. Do was należy też jeden z najlepszych wyników w kraju. Rezultat Skorupy zasługuje na spore uznanie, bo żarska lokalizacja nie należy do najłatwiejszych. Z okazji 200 parkrunu chciałbym wszystkim żarskim biegaczom życzyć samych sukcesów, a wolontariuszom i koordynatorom jeszcze raz podziękować za zaangażowanie – kończy Fedorowicz.

Będzie rekord?

Organizatorzy zapraszają wszystkich w sobotę do Zielonego Lasu. – To świetna okazja, by zadebiutować na trasie parkrunu. Wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny, znajdujący się na naszej stronie, wydrukować i zabrać na bieg. Start godz. 9.00 przy ulicy Źródlanej. Wszyscy uczestnicy otrzymają wejściówki na basen (ufundowane przez Urząd Miasta) oraz drobne upominki. Zapraszamy – kończy Bosak.

PARKRUN W LICZBACH
liczba edycji biegu: 199
liczba uczestników: 1061
liczba biegów: 16060
liczba zwycięzców: 69
liczba klubów biegowych: 47
liczba rekordów osobistych (PB): 2504
średnia liczba uczestników na tydzień: 80,7
średnia biegów na uczestnika: 15,1
największa frekwencja: 155 – 100parkrun
średni uzyskany czas: 00:28:19
przebiegnięty czas: 0lat(a) 315dni 21godzin 11min. 58sek.
przebiegnięty dystans: 80300km
rekordzistka: Dominika Lazar – 19:40 (28.06.2014)
rekordzista: Marek Skorupa – 15:38 (14.09.2013)
rekordzista wg. współczynnika wieku: Jerzy Warszawski – 83,43 % – 19:13 – Bieg 28 (22.03.2014)
najwięcej zwycięstw – Jakub Jamrozik – 36; Natalia Bielak – 30
wolontariusze: – ilość wolontariatów
Anna Ratman – 169
Magdalena Saramaka – 146
Magdalena Gontarz – 122

Napisz komentarz »