REKLAMA

Aktualności, Polityka, Samorząd

Kto pokona Madej?

Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: Norbert Królik

Czy Danuta Madej, obecny burmistrz Żar wygra przyszłoroczne wybory na burmistrza Żar w pierwszej turze?

Oprócz Forum Samorządowego chce Madej poprzeć PiS. Ona zaprzecza. – Jeszcze nie podjęłam decyzji co do startu w przyszłorocznych wyborach, a rozmów z PiS  nie prowadzę – zarzeka się D.Madej.

Trudno uwierzyć w to, że D. Madej nie wystartuje w kolejnych wyborach. – Chcemy zawalczyć o władzę w Żarach. Do tej pory koncentrowaliśmy się na powiecie – nie ukrywa Tadeusz Płóciennik, radny PiS w powiecie żarskim.

Według wstępnych ustaleń, PiS nie będzie wystawiał swojego kandydata na burmistrza. – Wszystko idzie w kierunku poparcia kandydatury pani Madej. Widzimy błędy, które popełnia jak choćby ten wizerunkowy z ekologiem, od którego żąda przeprosin i pieniędzy, ale ogólnie dobrze oceniamy jej pracę – mówi T. Płóciennik.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że T. Płóciennik zająłby wtedy stanowisko wiceburmistrza odpowiedzialnego za sprawy związane z oświatą i sportem.

Ma kontakty

Startu w wyborach nie wyklucza Jarosław Kropski (PO). Jego szanse na zaangażowanie w politykę J. Kropskiego wzrosły, gdy przegrał konkurs na dyrektora żarskiego LO. Od września przestanie pełnić tę funkcję. Mógłby liczyć na poparcie stowarzyszenia Tobie i Miastu. – Gdyby pan Kropski wystartował z list PO, to bylibyśmy w stanie poprzeć jego kandydaturę – mówi Dariusz Grochla z TiM.

Comeback

W wyborach być może wystartuje Wacław Maciuszonek, były burmistrz Żar. – Coraz więcej osób pyta się mnie, czy wystartuję. Jeżeli tych głosów będzie coraz więcej, to nie wykluczam startu. Jednak nie z listy PO, tylko z jakiegoś stowarzyszenia lub komitetu wyborczego – mówi W. Maciuszonek.

 Burmistrz czy starosta

Silny obóz radnych zbudował w tej kadencji Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar, były kontrkandydat Danuty Madej. Udało mu się zjednoczyć radnych PO, PiS i Lepszego Miasta Gminy Powiatu, które współtworzył.  Wiceburmistrz nie ukrywa jednak, że ma trochę inne ambicje. – Wszystko zależy od tego czy nie zmieni się ordynacja wyborcza. Możliwe, że będę mógł wystartować tylko w wyborach do powiatu – zapowiada O.Napiórkowski.

Żary czy Lubsko

Z utratą stanowiska starosty żarskiego wydaje się być pogodzony Janusz Dudojć, który został wybrany z listy FS. W trakcie kadencji skonfliktował się jednak z D. Madej i raczej nie może liczyć na poparcie tego stowarzyszenia. Szuka przyjaciół, głównie na lewicy. Możliwe, że wystartuje w wyborach na burmistrza Lubska, choć wolałby rządzić Żarami.

Ciepło o kandydaturze Dudojcia wyrażało się szefostwo SLD na spotkaniu z Włodzimierzem Czarzastym, przewodniczącym SLD, który gościł w Żarach. – Rzeczywiście był dobry klimat do takich rozmów – komentuje J. Dudojć.

 W kryzysie

 Mocnego kandydata na burmistrza Żar szuka będąca w kryzysie lewica. Po rezygnacji ze startu Franciszka Wołowicza trudno jest wskazać kogoś, kto mógłby realnie powalczyć o stołek szefa Żar. – Nie biorę czynnego udziału w działalności partii. Ale z kolegami kontakt utrzymujemy. Poglądów oczywiście też nie zmieniłem. Dlatego udziału w wyborach nie wykluczam, choć trudno mi dziś przesądzać w jakiej roli – przyznaje F. Wołowicz.

Pojawiają się nazwiska Leszka Wroczyńskiego i Janusza Bronowicza.

– Nie jestem kandydatem żadnego ugrupowania, ale też nie wykluczam nikogo. – komentuje J. Bronowicz.

„Człowiekiem” F. Wołowicza jest Leszek Wroczyński, miejski radny.  – Pomagał mi w trakcie mojej kampanii. Więc dlaczego nie?- odpowiada pytaniem F. Wołowicz. Choć dodaje: – Były do niego jakieś zastrzeżenia po linii partyjnej.

– Moi koledzy z klubu SLD w Radzie Miasta mówili mi, że widzieliby moją kandydaturę (L. Wroczyński członkiem SLD nie jest, ale należy do klubu-przyt. red.). Jednak mnie nie jest po drodze z SLD. Gdyby np. F. Wołowicz utworzył stowarzyszenie czy komitet, to mógłbym się zastanowić. -zaznacza L. Wroczyński.

Pensja burmistrza Żar to ponad 12 tys. 200.

Napisz komentarz »