REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Nie miały nawet miski z wodą

Opublikowano 21 lipca 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Były głodne, brudne, zarobaczone. Jeden nie przeżył. Dwa bernardyny Elżbieta G. (41 l.) z Żar przetrzymywała na terenie byłego skupu złomu. Teraz grozić jej może do 2 lat pozbawienia wolności.

Zwierzęta żyły w takich warunkach przez pół roku.

– Nie miały żadnego zadaszenia, pod którym mogłyby się schronić. Były brudne, zarobaczone, nieszczepione, a przede wszystkim głodne i spragnione, bo nie miały nawet miski z wodą – mówi Robert Brzeziński, szef żarskiej Prokuratury Rejonowej, która skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko właścicielce psów.

W takim stanie zastali je (30.01.) wolontariusze żarskiego stowarzyszenia „Aport”. Znaleźli je na terenie dawnego skupu złomu przy ul. Strzelców w Żarach. I zawiadomili policję. Ta do kobiety dotarła poprzez właściciela działki, który wynajmował ją małżeństwu prowadzącemu skupy w Żarach i Zielonej Górze.

– Miałem telefon w sprawie tych zwierząt. Niewiele wiem o tym, jak były traktowane. Potem się tylko dowiadywałem, że ktoś tam miał do nich przychodzić, ale jak się później okazało, opieka nie była odpowiednia – tłumaczy właściciel działki. I dodaje: – Nie wiem, gdzie teraz przebywają ci ludzie. Sam ich szukam, bo są mi winni za dzierżawę.

 

Nie mogli pomóc

Pies i suka trafiły do żarskiego schroniska.

– Były dość stare. Bardzo wychudzone. Brudne i zaniedbane – mówi Katarzyna Łach, kierowniczka schroniska.

Bernardynami zaopiekowała się Fundacja Zwierząt Skrzywdzonych „Bernardyn” z Łaska.

– Odebrali je od nas bardzo szybko. Niestety, suka nie przeżyła – mówi K. Łach.

Tymczasem przed śledczymi Elżbieta G. przyznała się, że zupełnie zaniedbała zwierzęta.

Prokuratura zaproponowała 1 tys. 500 zł grzywny, odebranie obu bernardynów i wpłatę 500 zł na rzecz ochrony zwierząt oraz obciążenie kosztami postępowania. Jeżeli sąd nie zgodzi się na to rozwiązanie, 41-latce grozić będzie kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Napisz komentarz »