REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Honorowy obywatel na bruk

Opublikowano 14 lipca 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Musi sam opuścić mieszkanie albo zrobi to komornik. Taki jest finał procesu pomiędzy Lubskim Domem Kultury, Urzędem Miasta a Lechem Krychowskim, wieloletnim dyrektorem LDK.

Zajmowane od kilkudziesięciu lat mieszkanie opuścić ma Lech Krychowski, były dyrektor Lubskiego Domu Kultury i honorowy obywatel Lubska.

Taki wyrok w sprawie żądania eksmisji L. Krychowskiego i jego rodziny zapadł wczoraj (w czwartek, 13.07.) w Sądzie Rejonowym w Żarach.

Żądanie burmistrza

 Przypomnijmy. Sprawę o rozwiązanie umowy najmu skierował Sławomir Muzyka, poprzedni dyrektor, następca L. Krychowskiego w LDK. Mieszkanie, które Krychowski i jego najbliżsi mają opuścić, mieści się w domu kultury. Argumentem jest to, że 68-metrowy lokal jest tej instytucji potrzebny. Na nowe sekcje i izbę pamięci, którą zamierza utworzyć Lech Jurkowski, burmistrz Lubska.

Na ogłoszeniu wyroku pojawił się L. Krychowski, wraz z małżonką Elżbietą i synem Marcinem. Nie potrafił ukryć poruszenia, jakie wywołało w nim rozstrzygnięcie sądu.

Mocno drżała mu ręka. Po rozprawie natychmiast wyszedł z sądu, nie chciał rozmawiać.

– Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, wynajmujący może wymówić mieszkanie, argumentując to ważnymi przyczynami. Przepisy nie precyzują, co nimi jest, pozostawiając to do oceny sądu. LDK prowadzi działalność publiczną, kulturalną. Ma realizować zadania zlecone przez burmistrza Lubska, bo mu podlega. Dyrektor LDK jest związany żądaniem burmistrza. I właśnie dlatego sąd rozwiązał umowę najmu – tłumaczył Łukasz Oliwa, sędzia.

Na bruk

Sąd jednocześnie nakazał opuszczenie mieszkania przez wszystkie zamieszkujące je osoby i zabranie należących do nich rzeczy.

– To jest konsekwencja rozwiązania umowy najmu – dodawał Ł. Oliwa.

Sąd nie przyznał rodzinie Krychowskich mieszkania socjalnego, bo nie spełniają oni kryteriów do jego otrzymania.

Obciążył ich natomiast kosztami całego postępowania. Na rzecz LDK wpłacić muszą prawie 700 zł, a dla Urzędu Miasta w Lubsku – 520 zł.

Wyrok jest nieprawomocny. W przypadku apelacji L. Krychowski będzie musiał się najpierw zwrócić o jego pisemne uzasadnienie. O ile rodzina Krychowskich się nie odwoła, z mieszkania będzie się musiała wyprowadzić w ciągu mniej więcej trzech tygodni. W przeciwnym razie miasto będzie mogło przeprowadzić eksmisję z pomocą komornika.

L. Krychowski ani jego rodzina nie chcieli wczoraj komentować wyroku.

Napisz komentarz »