REKLAMA
twoj_dom_baner_1000x200_2017

Wasze sprawy

Jak myć się w misce, mając jedną nogę?

Opublikowano 14 lipca 2017, autor: Piotr Piotrowski

pyta Helena Szczepaniak. Bezradna kobieta o pomoc poprosiła gazetę „Regionalną”.

Nogę straciła przez nowotwór mięśnia łydki. Jest wdową, od lat mieszka samotnie. Żyje ze skromnej emerytury. Kiedyś była kierowniczką poczty. Dostała mieszkanie w budynku przy ul. Kolejowej. Gdy podniesiono jej czynsz do blisko 800 zł, na jedzenie zostawało jej 150 zł.

 – Musiałam zrezygnować z mieszkania i poprosić urzędników o komunalne. Dostałam kawalerkę z ubikacją na korytarzu w kamienicy przy ul. Żagańskiej – mówi pani Helena z Iłowej. – Problem w tym, że nie ma w niej kabiny z prysznicem. Muszę się myć w misce, co dla mnie, osoby z jedną nogą, jest gehenną. Noga puchnie, boli.

Pani Helena żali się, że po przeprowadzce nikt z Ośrodka Pomocy Społecznej nie zainteresował się, jak radzi sobie bez toalety. – Były obietnice, że OPS złoży wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o dofinansowanie na montaż kabiny prysznicowej z poręczami, ale do dziś nie dostałam żadnej informacji, co w tej sprawie zrobiono – żali się mieszkanka Iłowej.

 

Można czy nie można?

Pani Helena poprosiła nas o pomoc. Zaczynamy od OPS-u. Izabela Kinal, kierownik ośrodka, tłumaczy, że wniosek o dofinansowanie nie został przesłany do PCPR-u, bo w mieszkaniu nie ma miejsca na kabinę prysznicową.

Pytamy w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

– Miejsce na kabinę prysznicową znaleźliśmy w kuchni, przy oknie. Jest tam możliwość podłączenia się do pionu kanalizacyjnego – mówi Józef Brzezicki, kierownik ZGKiM.

 

Dopilnuje

Anna Kulczyńska, dyrektorka PCPR-u, zastrzega, że pieniądze na remonty łazienek dla niepełnosprawnych w tym roku już się skończyły.

– Ta pani może złożyć wniosek w każdej chwili, ale kolejne pieniądze na takie zadania zostaną przydzielone najwcześniej wiosną przyszłego roku – mówi Kulczyńska.

Po naszej interwencji pomoc obiecuje burmistrz Paweł Lichtański.

 – Nie wiem, czemu OPS nie złożył tego wniosku. Dopilnuję, aby wniosek trafił do PCPR-u, a jeśli nie będzie możliwości dofinansowania, to montaż kabiny z poręczami wykona nasz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z budżetu gminy – obiecuje burmistrz.

Napisz komentarz »