REKLAMA
baner-jas

Sport

Tak dumny to jeszcze nie byłem

Opublikowano 14 lipca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Mówi Zygmunt Szwarc, trener szprotawskich lekkoatletów, którzy już za kilka dni powalczą o medale na mistrzostwach Europy we Włoszech.

Regionalna: Dwóch wychowanków w mistrzostwach Europy to chyba powód do dumy?

Zygmunt Szwarc: Dwóch wychowanków w jednej imprezie o tak wysokiej randze jeszcze nie miałem. Tak dumny to jeszcze nie byłem. W ubiegłym roku Oskar Stachnik zdobył wicemistrzostwo świata w rzucie dyskiem, Michał Jarmołowicz  wystartował w mistrzostwach Europy juniorów młodszych w Tbilisi i uzyskał 17. miejsce. Teraz Oskar i Patryk (Zygmunt – przyp. red.) będą bić o najlepsze miejsca na tak prestiżowej imprezie.  Wierzę w  Grosseto powalczą o medale.

Do Włoch pojedzie dwóch nana zawodników, a mogło trzech.

 No właśnie, zabraknie Mateusza Kwaśniewskiego, który również jest w niezłym gazie i mógłby powalczyć o medal. Mój najlepszy oszczepnik ciągle zmaga się z kontuzją mięśnia przywodziciela uda. Mimo, że uraz mu mocno doskwiera, to ostatnio zdobył srebrny medal w  młodzieżowych mistrzostwach Polski, w Suwałkach. Byłem pod wrażeniem jego wyczynu.  Niestety, kontuzja eliminuje go z udziału w najważniejszych imprezach. Zabrakło czasu, by wyleczyć ją całkowicie.

Mistrzostwa w Grosseto już za parę dni (19-23.07.). Jak przygotowania?

Obecnie pracuję z chłopakami na obozie w Spale. Treningi nie są już tak ciężkie, jak wcześniej. Patryk i Oskar ćwiczą rzuty, do tego mają trochę zajęć siłowych i sprawnościowych. Dla Patryka Mistrzostwa Europy będą debiutem w tej randze imprez. Nie wiem, czy jego start skończy się „frycowym”, czy miłą niespodzianką. Czasami atutem debiutującego zawodnika jest to, że nie czuje on presji i roli faworyta. Dużo większe wyzwanie przed Oskarem. Stachnik wszystkie tegoroczne starty zaliczył z wynikiem ponad 60 metrów. Poprawił tym samym średnią odległości z ubiegłego roku o około dwa metry. Jeśli utrzyma formę, to kto wie?  Dużo też będzie zależeć od warunków atmosferycznych i dyspozycji dnia.

Napisz komentarz »