REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Będzie trudniej o „500+”

Opublikowano 14 lipca 2017, autor: Justyna Bareła

Zmiany w przyznawaniu „500+” dotyczyć będą zwłaszcza rodziców, którzy dostają pieniądze na pierwsze dziecko. By nadal otrzymywać świadczenie, trzeba złożyć nowy wniosek.

Rodziny, które mają przyznane „500+”, pieniądze dostawać będą do końca września. Żeby  otrzymywać je nadal, muszą złożyć nowy wniosek, bo świadczenie nie będzie przedłużane automatycznie.

Bez zmian pozostanie zasada, że 500 zł dostaje się na drugie i każde następne, bez względu na dochód.

Samotny, ale z alimentami

O pieniądze na pierwsze dziecko można starać się wówczas, gdy dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł lub 1 tys. 200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Rodzic, który samotnie wychowuje dzieci, będzie mógł ubiegać się o „500 +” na pierwsze dziecko, tylko wtedy, jeżeli wystąpi do drugiego rodzica o alimenty. Ma to zapobiec sytuacji, w której rodzice żyją razem, a we wniosku podpisują się jako osoby samotnie wychowujące dziecko, by do dochodu wliczać zarobki tylko jednego z nich.

 

Utracony dochód

Nie będzie można już rozwiązać umowy z pracodawcą, żeby zgłosić utratę dochodu, a potem podpisać drugiej, mniej korzystnej, by zmieścić się w niższym progu dochodowym. Jeżeli ktoś w ciągu 3 miesięcy od zwolnienia zatrudni się u tego samego pracodawcy, nie będzie mógł zgłosić utraty dochodu.

 

Nie zaniżysz

Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się przez ryczałt, zaniżając dochody, już nie będą mogli tego zrobić. Po zmianach dochód na osobę będzie wyliczany na podstawie przychodu.

 

Naprzemiennie, nie razem

Zmiany odczują też rodzice, którzy jednym dzieckiem opiekują się naprzemiennie, ale mają już kolejne dzieci w nowych związkach. Od sierpnia, pierwsze dziecko z nowego związku będzie traktowane jako pierwsze w rodzinie i na nie też obowiązywać będzie próg dochodowy.

 

Mogą zabrać, gdy marnotrawisz

Trzeba zaznaczyć, że urzędnicy mają prawo wstrzymać wypłatę „500+”, gdy udowodnią, że pieniądze są marnotrawione.

W Lubsku potwierdzono, że u jednej z rodzin pieniądze wydawane były na alkohol.

– Jeżeli dostajemy nawet anonimy w sprawie alkoholu i narkotyków w rodzinie, to zawsze je weryfikujemy – mówi Mateusz Szaja, naczelnik wydziału spraw społecznych Urzędu Miasta w Lubsku. – W przypadku tej rodziny, nie dostają już pieniędzy do ręki, a otrzymują talony na jedzenie.

 

Złóż nowy wniosek

Wnioski o „500+” w ośrodkach pomocy społecznej lub urzędach miast i gmin składać można od 1 sierpnia.

98 mln 320 tys. zł wypłacono w naszym regionie w ramach programu „500+” w rok od uruchomienia rządowego programu. Ponad 53 mln w powiecie żarskim i ponad 45 mln w powiecie żagańskim.

Najwięcej zasiłków wypłacono w Żarach – na łączną kwotę 18 mln 805 tys. zł. W Żaganiu wypłaty sięgnęły 12 mln 728 tys. zł.

Napisz komentarz »