REKLAMA
twoj_dom_baner_1000x200_2017

Ludzie, wydarzenia

Rozśpiewana Szprotawa

Opublikowano 14 lipca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Ponad 40 zespołów zaprezentowało się na scenie podczas 25. Festiwalu „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie (7-9.07.).

Festiwal był wyjątkowy, bo jubileuszowy. Z tego też powodu wszyscy uczestnicy wyszli na scenę podczas piątkowej inauguracji na Szprotawskich Błoniach, śpiewając specjalnie przygotowaną na tę okazję piosenkę. Organizatorce festiwalu, Teresie Ziemie, dyrektorce Szprotawskiego Domu Kultury, artyści z zespołu Tulowianki z Borowiny wręczyli tort i wieniec ze słoneczników.

W gronie 18 laureatów trzydniowego przeglądu, znalazły się cztery zespoły z powiatu żagańskiego: Wrzosy z Siecieborzyc (gm. Szprotawa), Wichowianki z Wichowa, Źródełko z Wichowa oraz De Włoders ze Szprotawy.

– Śpiewamy już 15. rok. Ta nagroda to wspaniałe podsumowanie naszego jubileuszu – mówi Anna Kacprzak z „Wrzosów”, które liczą 26 osób. – Wykonujemy piosenki ludowe, biesiadne, patriotyczne i ukraińskie. Łączymy pokolenia i kultury, bo zespół tworzą ludzie pochodzący z różnych zakątków Polski i Ukrainy. Są w nim babcie, dziadkowie, ich dzieci i wnuki.

Po Wrzosach na scenie pojawiły się Tulowianki.

– Zespół działa od 8 lat, zrzesza wyłącznie kobiety. Śpiewamy wszystko, od klimatów biesiadnych po pieśni patriotyczne – mówi Beata Guć. – Nazwa pochodzi od skrótu Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, z którym nasze panie były lub są związane. Lub – jak kto woli – od słowa „tulić”.

Oprócz Wrzosów, Wichowianek, Źródełka, De Włoders oraz Tulowianek, na festiwalowej scenie zaprezentowały się także inne zespoły z powiatu żagańskiego: Astry i Dojrzałe Kłosy ze Szprotawy, Małomiczanki z Małomic, Kalina z Bobrzan, Amigo z Żagania, Stanowianie ze Stanowa.

Trzydniowy festiwal zakończył niedzielny korowód ulicami Szprotawy oraz koncert galowy na Szprotawskich Błoniach. 

Napisz komentarz »