REKLAMA
joanna_szafy_baner_1000x200_2017

Gospodarka

Krono się rozbuduje

Opublikowano 14 lipca 2017, autor: Norbert Królik

Swiss Krono w Żarach planuje rozbudowę. Firma nie musi przygotowywać raportu o oddziaływaniu na środowisko – taką decyzję podjął Urząd Miasta.

Zabudowania o powierzchni blisko 0,5 ha planuje postawić Swiss Krono z Żar. Będą to dwie wiaty wysokie na 14 metrów o łącznej powierzchni 2 tys. 400 metrów kw. Do tego powstanie wiata załadunkowa o powierzchni 200 mkw. oraz bio-elektrofiltr, który będzie oczyszczał gazy odlotowe z suszarni na linii MDF. Urzędnicy z Ratusza uznali, że tego typu inwestycje nie wymagają wykonania raportu oddziaływania na środowisko, a uciążliwości dla środowiska będą głównie na etapie budowy. Swiss Krono to zakład o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej z uwagi na przechowywanie na jego terenie metanolu i formaliny (wodny roztwór formaldehydu z mocznikiem).

Wiata załadunkowa dla samochodów ciężarowych oraz wagonów kolejowych będzie miała konstrukcję stalową. Powierzchnia zadaszenia nie będzie wynosić więcej niż 200 mkw. Budowana wiata ma poprawić warunki załadunku podczas deszczu oraz w czasie nadmiernego nasłonecznienia.

Dwie największe wiaty powstaną na stanowisku przyjęcia surowca drzewnego. Będą również o lekkiej szkieletowej konstrukcji stalowej. Powierzchnia jednej to 1200 mkw., a jej wysokość to maksymalnie 14 metrów. Mają poprawić bezpieczeństwo pracy podczas kontroli jakości, zwłaszcza podczas intensywnych opadów deszczu, kiedy jest duże ryzyko poślizgnięcia się. Drewno, zanim trafi na plac składowy, jest poddawane kontroli przez pracowników Swiss Krono, którzy pobierają pilarkami próbki.

Powierzchnia bio-elektrofiltra to ponad 2 tys. mkw., a jego wysokość to nawet 60 metrów. Urządzenie ma za zadanie oczyszczać gazy odlotowe pochodzące z suszarni linii MDF.

Koszt całej inwestycji to około 40 mln zł. Według zapowiedzi Swiss Krono, bio-elektrofiltr ma być gotowy wiosną 2018 roku.

komentarz »
  1. ulle 28 lipca 2017 07:59 - Odpowiedź

    Bardzo dobrze, częśc mieszkańców narzeka na powietrze, jendocześnie prawie wszyscy tu pracują…

Napisz komentarz »