REKLAMA

Kultura, Oświata

Sprawdź! Tu jeszcze przyjmują

Opublikowano 07 lipca 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz, Justyna Barela

Ci, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej, mogą jeszcze zapisać się do techników albo do szkół branżowych, czyli dawnych szkół zawodowych. W liceach w powiecie żaraskim miejsc już nie ma.

Nazwiska z listami przyjętych do klas pierwszych pojawią się dzisiaj (w piątek, 7.07.). Zakończył się pierwszy etap naboru.

– W szkołach podległych powiatowi żarskiemu dla kandydatów mieliśmy 830 miejsc, z tego 745 jest już zajętych -mówi Bartłomiej Kubiak, naczelnik wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Żarach.

Najbardziej obleganą szkołą w powiecie było liceum ogólnokształcące w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach. Tu na 30 miejsc było aż 72 chętnych. Z kolei w żarskim LO im. B. Prusa uczyć się chciało 115 kandydatów. Miejsc było 90 w trzech klasach. W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lubsku w liceum na uczniów czekało 60 miejsc, przyjęto 58 osób (2 miejsca pozostały dla uczniów drugorocznych).

Wzięciem cieszyło się również Technikum nr 3 w ZSE w Żarach. Oferowało 120 miejsc, a kandydatów było 160.

Wolne miejsca pozostały w Technikum nr 1 w ZSOiT w Lubsku (technik-ekonomista – 1 miejsce i technik-informatyk – 2), w Technikum nr 2 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach (technik pojazdów samochodowych – 7 i technik-elektryk – 4), w Technikum nr 3 w Zespole Szkół Technicznych w Lubsku (technik pojazdów samochodowych – 6, technik-logistyk – 4, technik żywienia i usług gastronomicznych – 3), w Technikum nr 4 w Zespole Szkół Budowlanych w Żarach (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – 5 i technik-geodeta – 3).

Na chętnych czekają jeszcze szkoły branżowe. W CKZiU w Żarach – mechanik (3 miejsca) i elektromechanik pojazdów samochodowych (4 miejsca), w ZST w Lubsku w klasie wielozawodowej – 8 miejsc, w ZSB w Żarach – monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (8 miejsc).

W powiecie żarskim od dziś (7.07.) do 12.07. osoby, które nie dostały się do wybranej wcześniej szkoły, powinny składać w sekretariatach wnioski z dokumentami o przyjęcie do tej, w które są jeszcze wolne miejsca.

 

Powiat żagański

 W powiecie żagańskim sytuacja wygląda podobnie, zostały pojedyncze wolne miejsca.

 – Będą 4 klasy pierwsze. Zgłosiły się 104 osoby, po 26 do każdej. O wolne miejsca można pytać, ale przyjmować będziemy tych z dobrymi wynikami – mówi Mieczysław Śmieszek, dyrektor Liceum im. S. Banacha w Żaganiu.

– Pojedyncze miejsca mamy w liceum i szkole branżowej – informuje Zbigniew Stebelski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.

Pięć klas pierwszych planowanych jest w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu.

– W technikum logistycznym z innowacją wojskową mamy jeszcze 4-5 miejsc – mówi Anna Król, wicedyrektor szkoły. W technikum logistycznym są wolne 2-3 miejsca. – Klasa liceum z innowacją wojskową będzie łączona z klasą o specjalności ratownictwo przedmedyczne, tu mamy jeszcze 4 miejsca – dodaje A. Król. W klasie branżowej wielozawodowej zapisanych jest 29 osób. – Nie mamy tu limitu, możemy przyjąć jeszcze wszystkich chętnych – dodaje dyrektorka.

– Wolne miejsca mamy w klasie technikum żywienia i ekonomicznym – przyznaje Irena Mucha, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie. – Przyjmować możemy też do szkoły branżowej.

– Mamy 42 podania, jeśli będą chętni, mamy finanse, by otworzyć więcej klas – mówi dyrektor Zbigniew Hałabura z Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie (szkoła finansowana jest bezpośrednio z Ministerstwa Rolnictwa). I wymienia: – W szkole branżowej uczyć będziemy operatorów maszyn i urządzeń rolniczych. W klasie technikum przyjmujemy do specjalności technik rolnik, agroturystyki oraz żywienia i usług gastronomicznych.

Podania przyjmowane są także w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej.

– Mamy 36 kandydatów, czyli za dużo na jedną klasę, za mało na dwie. Możemy przyjąć uczniów do technikum o specjalności informatycznej, hotelarskiej oraz żywienia i usług gastronomicznych, będziemy tworzyć klasy łączone – mówi dyrektor Violetta Szary.

W powiecie żagańskim nabór uzupełniający potrwa do 7.08.

 

Napisz komentarz »