REKLAMA

Aktualności, Gospodarka, Komunikacja

Mucha wyleciał

Opublikowano 07 lipca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Bogdan Mucha odwołany z funkcji prezesa żagańskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Rada nadzorcza spółki odwołała Muchę po zgromadzeniu wspólników, które odbyło się 29 czerwca. Dodajmy, że jedynym właścicielem MZK jest miasto i w jego imieniu jednoosobowo zgromadzenie wspólników reprezentuje burmistrz Daniel Marchewka. Ten nie był zadowolony z efektów pracy pana prezesa.

– Wyniki finansowe spółki nie były zadowalające  – mówi „Regionalnej” przewodnicza rady, Katarzyna Domagała. – Na czwartkowym posiedzeniu rady nadzorczej prezes nie przedstawił nam  konkretnego programu naprawczego na kolejną kadencję, dlatego postanowiliśmy go odwołać. W czwartek (6.07.- przyp. red.) został ogłoszony konkurs na jego następcę.

 

Przeinwestował?

Burmistrz tłumaczy, że doszły do niego skargi od pracowników MZK na prezesa. Jeden z nich pożalił się również „Regionalnej”.

– Prezes zwyczajnie przeinwestował, zrobił remonty za grubą kasę, tymczasem spółka dalej generowała straty – mówi burmistrz. – Poza tym, nieładnie odzywał się do pracowników Urzędu Miasta. Chyba powoli tracił kontakt z rzeczywistością. Wycinał kursy, było coraz mniej połączeń, ludzie zaczęli odchodzić z pracy. Kontrowersje wzbudziła też decyzja o rozwiązaniu umów z firmami, które płaciły spółce za umieszczanie reklam na autobusach.

Mimo że ubiegły rok MZK zakończył stratą w wysokości 150 tys. zł, prezes nie oszczędzał. Kupił m.in. budynek z kasą i zapleczem socjalnym oraz zadaszeniem do stacji paliw, w budynku po dawnej tokarni powstała nowa dyspozytornia. Prezes wyremontował też plac manewrowy i parkingi, zainstalował monitoring w autobusach. W sumie MZK wydało na te inwestycje ok. 170 tys. zł.

B. Mucha twierdzi, że wyprowadził MZK z czasów PRL-u. Pytany, czy nie za bardzo rozpędził się z inwestycjami, jeżeli nie miał pieniędzy, stanowczo zaprzecza. Podkreślił, że aby zakład mógł wyjść z długów, powinien dorabiać dodatkowymi usługami jak sprzedaż paliwa, wulkanizatornia czy przewozy turystyczne.

B. Mucha był prezesem MZK od maja 2015 roku. Wcześniej pracował jako naczelnik wydziału inwestycji w żagańskim Urzędzie Miasta. W MZK zarabiał 8 tys. 525 zł miesięcznie.

Napisz komentarz »