REKLAMA

Samorząd

70 milionów długów

Opublikowano 07 lipca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Czterech radnych zagłosowało przeciw burmistrzowi Szprotawy. Wytknęli mu nadmierne zadłużanie gminy i obietnice na wyrost.

Na piątkowej sesji (30.06.) radni Szprotawy ocenili wykonanie budżetu przez burmistrza i sprawozdanie finansowe za 2016 rok. Radny Andrzej Stambulski wytknął burmistrzowi, że z roku na rok coraz bardziej zadłuża gminę.

 – Na koniec 2017 roku zadłużenie sięgnie już ponad 83 procent dochodów i wyniesie 69 mln 789 tys. zł. Ale budżet to nie tylko pieniądze, to również podejście do mieszkańców i ich spraw – podkreślił radny z klubu „Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szprotawskiej”. – Nic pan nie zrobił w ubiegłym roku, aby ulżyć mieszkańcom skarżącym się na odór z wysypiska śmieci w okolicy Szprotawy. Zamiast zgłoszenia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, były tylko  informacje uspokajające mieszkańców, że uciążliwości znikną – grzmiał Stambulski. – Był też temat rewitalizacji Szprotawy, były zdjęcia i pijar w gazetach, wydano publiczne pieniądze na foldery, rozbudzono nadzieje mieszkańców, którzy liczyli na to, że doczekają się odrestaurowania swoich bloków i kamienic. I nic z tego nie wyszło.

 Radny Tadeusz Wiech z klubu „Szansa dla Szprotawy” wyrzucał burmistrzowi nietrafione inwestycje drogowe.

– Gmina sfinansowała wykonanie nawierzchni asfaltowej drogi w Nowej Koperni, choć nie mieszka przy nie ani jeden człowiek. Za to droga prowadzi do prywatnego przedsiębiorcy – podkreślił.

 

Szansa dała szansę

Ostatecznie, za absolutorium dla burmistrza było 17 radnych, 4 radnych (Andrzej Stambulski, Piotr Siuda, Janusz Biliński, Ryszard Barylak) – przeciw. Radni z koalicyjnej „Szansy dla Szprotawy”, mimo krytycznych głosów, dali szansę burmistrzowi i podnieśli ręce „za”.

– Najłatwiej krytykować, mówić o tym, co jest złe – skwitował opinie radnych burmistrz Józef Rubacha.

Przypomnijmy, dochody Szprotawy w ubiegłym roku wyniosły ponad 84,5 mln zł, wydatki – ok. 88 mln zł. Deficyt, który w trakcie roku wzrósł do 3,7 mln zł, pokryty został obligacjami.

Napisz komentarz »