REKLAMA

Wasze sprawy, Zdrowie

Dla pacjentów bez zmian

Opublikowano 30 czerwca 2017, autor: Justyna Bareła

Wszystkie trzy szpitale w naszym regionie zostały ujęte w nowej sieci, która będzie obowiązywać od października. Oznacza to, że żaden oddział nie zostanie zlikwidowany.

Listę szpitali w nowej sieci określają Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o sposób finansowania. Te szpitale, które są w sieci, mają mieć zagwarantowane finansowanie przynajmniej na 4 lata i nie będą musiały startować w konkursach, by pozyskać dodatkowe środki na funkcjonowanie.

Dla pacjentów nie zmienia się nic, dalej mogą korzystać z tych samych poradni i oddziałów. Dodatkowo, każdy szpital z sieci musi mieć teraz izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy.

Decyduje liczba oddziałów

Szpitale podzielono na siedem stopni zabezpieczenia potrzeb pacjenta. Oznaczane są mianem pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia oraz jako pediatryczne, onkologiczne, pulmonologiczne lub ogólnopolskie.

Żarski Szpital na Wyspie i Nowy Szpital ze Szprotawy mają określony pierwszy stopień, co oznacza, że mają przynajmniej dwa oddziały z listy: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, położnictwa i ginekologii oraz pediatrii. Im wyższy stopień, tym lista oddziałów jest dłuższa. 105. Szpital Wojskowy został zakwalifikowany jako ogólnopolski.

Napisz komentarz »