REKLAMA

Wasze sprawy

To nie praca, to harówka

Opublikowano 30 czerwca 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

mówią pracownicy Swiss Krono w Żarach, którzy poskarżyli się do Państwowej Inspekcji Pracy. Podpisało się kilkadziesiąt osób. Żalą się na pracę ponad siły, po 12 godzin na dobę, w wysokiej temperaturze, smrodzie formaldehydu. I mówią: „To nie Ciechocinek, tu się zdrowie traci”.

Zgodzili się na pracę w godzinach nadliczbowych. Znacznie powyżej przepisowego limitu.

– Zgodnie z ustawą, rocznie może być 150 nadgodzin. Nasz układ zbiorowy, na który przed laty zgodzili się pracownicy, zakłada, że może być ich rocznie 416 – wyjaśnia Krzysztof Sobczak, szef zakładowej „Solidarności” w Swiss Krono w Żarach.

Ale i ten limit okazał się zbyt niski, jak na potrzeby wielkiej fabryki.

– Ostatnie trzy tygodnie każda moja zmiana to 12 godzin. W poniedziałek przyszedłem do pracy. Zobaczyłem grafik i zaniemówiłem. Bo ciągle nikt mnie nie pyta, czy mogę, czy dam radę, a znowu mam zaplanowane „dwunastki” – skarży się w rozmowie z dziennikarzem pracownik (dane wiadomości redakcji) z ponad 20-letnim stażem na dziale laminatów.

 

Dwie zmiany zamiast trzech

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 842

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »