REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Chcą powstrzymać topór

Opublikowano 30 czerwca 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

O zachowanie drzew walczą mieszkańcy ul. Spokojnej w Żarach. Pomagają im w tym sąsiedzi z ul. Poznańskiej. Razem sprzeciwiają się wycince zabytkowych lip i kasztanowców.

Pismo w obronie drzew ze 150 podpisami mieszkańców osiedla przy ul. Spokojnej i Poznańskiej trafiło do Urzędu Miasta 26.06.

– Prosimy, by ktoś dobrze przyjrzał się tej sprawie, bo wycięcie drzew będzie nieodwracalne. Wiemy, że chodzi o bezpieczeństwo, ale przecież my, mieszkając tutaj, też chcemy, żeby ta okolica była bezpieczna. Wcale to nie musi być równoznaczne z wycięciem wszystkich drzew – mówi Kamila Szajnocha, mieszkanka bloku przy ul. Poznańskiej i współautorka listu.

W liście skierowanym do burmistrz Danuty Madej, mieszkańcy piszą: „znacznej części tych zabytkowych drzew grozi wycinka z powodu ich rzekomego złego stanu fitosanitarnego. W związku z tym, że te drzewa tworzą (…) unikalny klimat i (…) są miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków, jesteśmy przeciwni ich usuwaniu. Proponujemy, aby wycinkę drzewostanu zastąpić (…) cięciem sanitarnym i pielęgnacyjno-odmładzającym. Jesteśmy (…) przekonani, że zabieg ten, poprzez zmniejszenie wysokości drzew oraz ich koron, istotnie poprawi bezpieczeństwo, pobudzi do wytwarzania nowych pędów, znacznie je wzmacniając (…).”

– W tej sprawie zwracaliśmy się już do urzędu, słyszeliśmy obietnice, ale nie było konkretów, a gdy pani Kamila porozmawiała z panią dendrolog, postanowiliśmy jeszcze raz pokazać, ilu z nas chce, by tę okolicę zachować w takim stanie, w jakim jest – dodaje Jadwiga Koniecpolska, zarządczyni jednego z budynków i mieszkanka osiedla.

Dodatkowo nerwy mieszkańców zostały wystawione na próbę, gdy drzewa zostały oznaczone znakami w pomarańczowym kolorze.

– Tak są znakowane drzewa do wycinki. Bo te do pielęgnacji na zielono – zaznacza J. Koniecpolska.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 227

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »