REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zarabiasz 4 tys. 400 zł?

Opublikowano 07 lipca 2017, autor: Justyna Bareła

Główny Urząd Statystyczny kontroluje nasze zarobki. Z najświeższych danych wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 4 tys. 389 zł

W odniesieniu do regionalnego rynku pracy, ciężko mówić o takich stawkach. W 90 procentach ofert zgłaszanych od pracodawców w Powiatowych Urzędach Pracy w Żarach i Żaganiu wynagrodzenie określane jest na 2 tys. zł brutto. Z najniższej krajowej stawki pracownik otrzyma na rękę 1 tys. 459 zł.

 

Umową o pracę jak rarytas

A i tak od czytelników „Regionalnej” usłyszeliśmy, że i o tyle nie jest łatwo.

– Żeby dostać ponad 4 tys. zł, musiałabym zbierać cztery miesiące – przyznaje pani Józefa. -Moje dzieci pracują za najniższą krajową, nawet porządnej umowy nie mają, tylko śmieciówki – dodaje.

– U nas chyba tej średniej nie liczyli. Prawie wszyscy dostają do ręki 1 tys. 450 zł, a jak już ktoś ma 1 tys. 800 zł, to prawie jest luksus. Żeby zarobić 4 tys. zł na produkcji, musiałabym dwa miesiące pracować i to non stop, z nadgodzinami – dodaje pani Bożena.

– Takie zarobki wydają się być u nas nierealne. Może jakiś dyrektorów, prezesów, wysokich urzędników brali pod uwagę. Żeby zarobić 4 tys. 400 zł, musiałbym mieć wyjątkowo udany miesiąc, a to i tak jest zysk z całego sklepu, a nie dla jednej osoby – mówi pan Dariusz, który w Żaganiu prowadzi warzywniak.

– Z tego, co wiem, to nawet w wojsku większość pracowników takich stawek nie ma. Ja szukałam pracy, to oferty są w większości za najniższą stawkę, a do marketów przyjmują na niepełne etaty. To nawet tysiąc złotych miesięcznie ciężko zarobić – mówi Aneta Peplińska.

– Umowa o pracę nawet za najniższą krajową to rarytas, bo większość pracodawców najchętniej zatrudnia na umowę o dzieło lub zlecenie. Jestem z zawodu kucharzem, szkołę mam, egzamin mam, tylko pracy, za którą ktoś mi zapłaci, ciągle nie – dodaje pani Mariola.

Napisz komentarz »