REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Postawili na swoim!

Opublikowano 28 lipca 2017, autor: Michalina Kozarowicz

Mieszkańcy Górzyna szybko nie zobaczą nowej remizy. W starej ledwo mieści się wóz strażacki a na nową zgodzić musi się minister.

W tej sprawie W sobotę (22.07) odbyło się spotkanie mieszkańcy Górzyna (gm. Lubsko) spotkali się ( w sobotę 22.07) z burmistrzem Lubska Lechem Jurkowskim i starostą żarski Januszem Dudojciem. Spotkanie prowadził prezes OSP Artur Jarzębiński.

Przypomnijmy. W budżecie Lubska na 2017 rok, zarezerwowano 950 tys. zł. na budowę nowej siedziby ochotników z Górzyna. Burmistrz Lubska jeszcze podczas czerwcowej sesji przekonywał, że pieniądze nie przepadną i dokładnie taka sama kwota na budowę remizy, zostanie zabezpieczona w przyszłorocznym budżecie gminy.

Co z tą działką?

Problem pojawił się w ub. roku, bo okazało się, że działka na której zaplanowano inwestycję jest gruntem III klasy, czyli zbyt dobrym, by na nim budować. Władze miasta postanowiły przekwalifikować grunt na IV klasę. Z decyzją nie zgodziło się starostwo, które podważyło ekspertyzę. Starosta Janusz Dudojć wymyślił, by miasto zwróciło się do ministra rolnictwa, który może wyrazić zgodę na budowę remizy na III klasie gruntu.

  Burmistrz Lubska postanowił więc, że wybuduje remizę na fundamentach starej. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem ochotników – to wyłączyłoby ich z działań na prawie rok, czyli na szacunkowy czas budowy.

– Gdybym mógł wydać zgodę na budowę na III klasie, to bym wydał-  stwierdził starosta Janusz Dudojć –  Od początku wskazywałem drogę przez ministra i jestem pewien, że to cel publiczny i taka zgoda będzie.-

 Projekt mają za darmo

Władzą Lubska udało się uzyskać od zaprzyjaźnionej gminy Bobrowice (pow. krośnieński) projekt ich nowej remizy za darmo.

– Ten projekt jest wart 80 tys. zł- chwalił się Lech Jurkowski podczas spotkania

– Strażacy wybrali nową lokalizację, dlatego złożymy wniosek do ministra rolnictwa. – skwitował burmistrz Jurkowski. – Chcieliśmy załatwić tą sprawę przez starostwo, ale opinia klasyfikatora została podważona. No a jeżeli minister się nie zgodzi, pozostanie nam budowa na miejscu starej remizy.

Obecny na spotkaniu radny Stefan Żyburt, przekonywał, że nowa lokalizacja jest niebezpieczna.

– Wyjazd z nowej lokalizacji jest ciężki – przekonywał Żyburt.- Kiedy ostatnio stamtąd wyjeżdżałem, prawie spowodowaliśmy wypadek.-  przyznał radny.

– To nieprawda. – mówił prezes OSP w Górzynie Artur Jarzębiński. – Ja i jeszcze kilku innych strażaków jeździmy ciężarowymi samochodami. Pojechaliśmy sprawdzić, jak się stamtąd wyjeżdża. Widoczność w obie strony sięga prawie 300 m. W starej remizie mamy widoczność na 20 metrów – skomentował prezes.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości prezes OSP pokazał zebranym paliki wbite w ziemie przed świetlicą.

– Jeżeli postawimy remizę w tym miejscu, to jej ściany, będą sięgać aż wiaty świetlicy- przekonywał Jarzębiński. I zaproponował, aby to mieszkańcy zdecydowali, w którym miejscu ma stanąć nowa remiz. Tylko dwie osoby spośród obecnych na sobotnim spotkaniu mieszkańców Górzyna opowiedziały się za budową remizy na miejscu starej. Pozostali zagłosowali za nową lokalizacją.

Napisz komentarz »