REKLAMA
twoj_dom_baner_1000x200_2017

Ludzie, wydarzenia

Strażak wszystko potrafi

Opublikowano 30 czerwca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Strażacy z Wichowa nie czekali na pomoc gminy. Sami sobie wybudowali nową remizę.

Ochotnicza Straż Pożarna Wichów jako 15 jednostka ochotnicza w powiecie żagańskim znalazła się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, dzięki czemu jej strażacy będą mogli pisać projekty i starać się o dofinansowanie na zakup sprzętu gaśniczego.

– Zgłoszenie do systemu oznacza również, że będziemy mogli samodzielnie prowadzić akcje ratownicze, a nie jak do tej pory – tylko jako jednostka pomocnicza dla innych OSP – mówi Dawid Najdek, naczelnik OSP Wichów. 

W lipcu strażacy z Wichowa wzbogacą się o drugie auto gaśnicze – od OSP Brzeźnica przejmą jelcza.

– Zrobiliśmy dobudówkę do starej remizy, w której znajdzie się garaż dla drugiego auta, pomieszczenie biurowe, szatnie i natryski – dodaje Radosław Rawski,który administruje remizą. – W tym roku chcemy jeszcze wykończyć elewację, położyć podłogi, wymalować ściany, zrobić podjazdy do dwóch garaży.

– Ze względu na brak środków z gminy, większość prac wykonujemy społecznie, po pracy. Każdy z ochotników wnosi od siebie jakąś cegiełkę do tej inwestycji – tłumaczy Najdek. I podkreśla, że ochotnicy z Wichowa dbają o formę. – Co roku rywalizujemy w zawodach sportowo-pożarniczych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu żagańskiego i co roku stajemy na podium. W tym roku byliśmy najlepsi, podobnie jak dwa lata temu.

Obecnie jednostka liczy 16 czynnych ochotników. Jej prezesem jest Andrzej Budakowski, naczelnikiem – Dawid Najdek, skarbnikiem  – Marcin Najdek, sekretarzem – Grzegorz Gabryś. Za każdą godzinę  akcję ratowniczej, strażacy z Wichowa, tak jak pozostali z gminy Brzeźnica, otrzymują 6 zł.

Napisz komentarz »