REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Irek może wyjść z domu

Opublikowano 23 czerwca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Po 17 latach siedzenia w domu, poruszający się na wózku mieszkaniec Żagania w końcu będzie mógł wyjść sam na dwór.

Akcja „Uwolnić Irka”, jaką zorganizowali koledzy Ireneusza Czyżewskiego (32 l.), przyniosła efekt. Za zebrane pieniądze udało się kupić i zamontować w jego bloku windę, dzięki której Irek będzie mógł zjechać z drugiego piętra na parter, a następnie wybrać się na spacer, do sklepu czy kolegów, bez pomocy innych osób. Na windę kosztującą 86 tys. zł mieszkańcy dali ok. 20 tys. zł. Reszta to dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Przypomnijmy, Irek jest sparaliżowany od 17 lat,  po skoku na główkę do stawu na Gryżycach. Od tego czasu jest uwięziony w bloku, który nie miał windy.

– Dziękuję bardzo wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś jestem szczęśliwym człowiekiem – mówi Irek. – Do tej pory, moim światem był komputer, telewizja i rybki w akwarium. Aby mnie znieść z drugiego piętra, potrzeba było dwóch silnych mężczyzn. Nie zawsze mogłem liczyć na ich pomoc.

Łzy w oczach ma mama Irka. – To łzy radości, bo ogromnie się cieszę, że syn choć trochę będzie samodzielniejszy – mówi Krystyna Czyżewska.

Napisz komentarz »