REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Superkontrolerzy dostają superdiety

Opublikowano 23 czerwca 2017, autor: Norbert Królik

Czym zajmują się radni z komisji rewizyjnej w Żarach? To pytanie za 1 tys. 722 zł, bo tyle diety otrzymują miesięcznie. A za co? Do końca roku zaplanowali tylko trzy kontrole.

Czy się stoi, czy się leży, dieta się należy – tak można podsumować słabnący zapał do pracy radnych z komisji rewizyjnej w Żarach. Komisja, której przewodzi Leszek Wroczyński, zdecydowanie straciła wigor. W ubiegłym roku radni z tej komisji przeprowadzili 14 kontroli działalności Urzędu Miasta i podległych mu instytucji. Na ten rok zaplanowali już tylko 8, a na drugie półrocze tego roku – zaledwie 3. Dodatkowo mieli kłopoty z wymyśleniem, co można skontrolować.

– Myślałem cały weekend i nic nie wymyśliłem – wypalił radny Grzegorz Chmielewski, gdy na poniedziałkowym spotkaniu (19.06.) padło pytanie, czym zajmie się komisja rewizyjna w drugiej połowie roku.

– Już wszystko skontrowaliśmy – dodał Piotr Czerwiński.

Honor komisji ratowała Lucyna Grzybowicz, która zaproponowała, żeby skontrolować budżet obywatelski i delegacje urzędników.

– Chcesz i masz – przytaknął L. Grzybowicz radny Aleksander Słowikowski.

Ustalono jeszcze, że komisja skontroluje przebudowę ulicy Zgorzeleckiej i na tym koniec. Do każdej kontroli przyporządkowano po trzech radnych. Tym samym w drugim półroczu każdy z nich przeprowadzi po jednej kontroli.

Cięższa praca, wyższa płaca

Radni komisji rewizyjnej dostają wyższe diety niż pozostali radni. Ich wynagrodzenie zrównane jest z wynagrodzeniem przewodniczących komisji i wynosi 1 tys. 722 zł miesięcznie (radni pracujący w innych komisjach dostają po 1 tys. 457 zł).

Przewodniczący komisji rewizyjnej dostaje taką samą dietę, jak wiceprzewodniczący Rady Miasta, czyli 1 tys. 854 zł. Tym sposobem, szef superkontrolerów z Rady Miasta do końca roku zgarnie jeszcze ponad 11 tys. zł diety (dla porównania dochód L. Wroczyńskiego z działalności adwokackiej, którą prowadzi, wyniósł w całym 2016 roku 9 tys. 847 zł).

Do komisji rewizyjnej należą: przewodniczący Leszek Wroczyński, Grzegorz Chmielewski, Jerzy Candekidis, Lucyna Grzybowicz, Piotr Czerwiński, Arkadiusz Lis, Edyta Gajda, Aleksander Słowikowski i Zbigniew Żychowski.

Napisz komentarz »