REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

W Złotniku od 70 lat

Opublikowano 23 czerwca 2017, autor: Przemek Kaźmierski

W Złotniku w minioną sobotę (17.06.) odbyły się obchody 70-lecia osadnictwa na Ziemiach Zachodnich mieszkańców, którzy przybyli do wsi z Bukowiny, w tym głównie górali czadeckich.

Dziś 80 procent mieszkańców Złotnika to potomkowie przesiedleńców z Bukowiny, ale nie tylko górali. Przyjechali głównie z Nowego Sołońca, Pleszy i Pojana Mikuli, miejscowości znajdujących się obecnie na pograniczu ukraińsko-rumuńskim po obu stronach granicy.

– Wyjechaliśmy z Nowego Sołońca 25 czerwca 1947 roku. Można było zabrać ze sobą do wagonu walizki i cztery owce. W każdym  wagonie jechały 3 rodziny – wspomina Wiktor Bryjak, kierownik zespołu górali zzadeckich „Dolina Nowego Sołońca”. – Krowy i konie przywieziono z Niemiec.

Najstarszym mieszkańcem wsi jest Zygmunt Strzelczak, liczący 91 lat.

Podczas biesiady, jaką zorganizowali górale ze Złotnika, nie zabrakło tańców, śpiewów i regionalnych potraw, w tym mamałygi. Gośćmi byli przyjaciele z Bukowiny, którzy rokrocznie odwiedzają Złotnik. Obchody kosztowały 3 tys. zł, pieniądze pochodziły z dotacji od Urzędu Gminy Żary i Starostwa Powiatowego.

Napisz komentarz »