REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

No to wysprzątali dary

Opublikowano 16 czerwca 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Soki, zabawki, odzież i buty na śmietniku. Wyrzuciło je Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia” z Żar.

A powinny trafić do biednych i potrzebujących. O wyrzuconych do wielkiego kontenera na śmieci  darach powiadomiła (9.06.) gazetę „Regionalną” czytelniczka. – Wywalali dobre rzeczy, które można było przekazać dla biednych dzieci. Ciuchy miały metki. Ludzie się zlecieli, wyjmowali, co się dało – opowiadała oburzona kobieta. – Soczki były już przeterminowane, ale dlaczego nie rozdali ich ludziom wcześniej?

„Porządki” robiło Stowarzyszenie „Radość Życia”. Korzysta ono z pomieszczenia w budynku przy ul. Bohaterów Getta, należącym do MOPS. Działa tam jeszcze kilka innych organizacji. – Wszystkich poprosiliśmy, żeby zabrali swoje rzeczy i uporządkowali piwnice – tłumaczy Katarzyna Pękala, kierownik MOPS-u. I nie ukrywa zaskoczenia, że wyrzucone zostały rzeczy, które mogły się komuś przydać.

O komentarz prosimy Agnieszkę Fetzką, wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia „Radość Życia”. Pytamy o wyrzucone rzeczy. – Chyba pani jest śmieszna – rzuca A. Fetzka. – Proszę o przesłanie pytania e-mailem. – mówi kategorycznie.Wysyłamy, odpowiedzi nie dostajemy.

Marnotrawstwo

 „Radość Życia” za pomieszczenie oraz korzystanie z kuchni i większej sali miesięcznie płaci MOPS-owi 57 zł. Jako organizacja pożytku publicznego ma prawo do pozyskiwania 1 proc. podatku. Zwraca się też o dotacje od samorządów. W aktualnym sprawozdaniu z działalności znajduje się informacja o półkoloniach integracyjnych. Nie ma informacji, że „Radość Życia” dostała na to z miasta 4 tys. 550 zł. Były też dotacje np. ze starostwa na „Olimpiadę Radości”. W dokumencie znajduje się jednak jedynie informacja o „innych przychodach”. Tam została wpisana kwota 42 tys. 683 zł.

– Wiem, że różne rzeczy dostają też od darczyńców, od sponsorów. Zamiast to dobrze wykorzystać, wyrzucili. To skandal i marnotrawstwo. Nie szanują tego, co dostaną. A potem chodzą i proszą, że oni potrzebują coś dla niepełnosprawnych dzieci – opowiada jedna z pracownic MOPS-u.

– Sami chętnie byśmy te dobre rzeczy zabrali – dodaje K. Pękala.

Zarząd Stowarzyszenia „Radość Życia”:
Krystyna Szot, przewodnicząca, Agnieszka Fetzka, wiceprzewodnicząca,
Halina Pawłowska, skarbnik, Mariola Alechno-Buca, Małgorzata Miler, członkinie zarządu
Komisja rewizyjna:
Stefan Łyskawa, przewodniczący, Karolina Makowska, Iwona Zając, członkinie

Napisz komentarz »