REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Edelburgis, Śródmiejska i Włókiennicza

Opublikowano 09 czerwca 2017, autor: Przemek Kaźmierski

To propozycje nazw ulic, które otrzymały najwięcej głosów mieszkańców Żar podczas konsultacji, jakie zorganizowali urzędnicy. Dotyczyły zmian dotychczasowych nazw – Buczka, Żymierskiego oraz 9 Maja.

Mieszkańcy mogli wrzucać swoje propozycje na specjalnych ankietach do urny wystawionej w holu Urzędu Miasta. Skrzynka czekała tam na nich od 8 do 26 maja. Do urny trafiły 242 ankiety, ale ważnych były tylko 228, bowiem 14 wrzuciły osoby, które nie były mieszkańcami Żar lub wpisały dwa razy tę samą propozycję, nie podały nazwiska lud adresu zamieszkania.

A oto wyniki

W zamian za ul. Buczka najwięcej głosów otrzymała propozycja ulicy Śródmiejskiej – 131, za nią ul. Solna – 79 głosów oraz Tkacka – 7 głosów. Nazwy Herberta, Deptak, Kupiecka, Batalionu Zośki i Zośki otrzymały po jednym głosie.

Obecna ul. Żymierskiego według ankietowanych mogłaby się się po nowemu nazywać ulicą siostry Marii Edelburgis – 172 głosy, przedłużeniem ulicy Miłej – 29 głosów, Grafików – 18 głosów, Stanisława Antosza – 2 głosy lub Licealną – 1 głos.

Trzecią ulicą, która musi zmienić nazwę, jest 9 Maja. Na czele głosowania znalazła się ulica Włókiennicza – 110 głosów, a tuż za nią 8 Maja – 108., Zbigniew Herbert znalazł uznanie w oczach 3 głosującyc,h a po jednym głosie otrzymały propozycje ulic Stanisława Żółkiewskiego, Cienista, Społeczna i Dywizjonu 303.

 

Zdecydują radni

Co o propozycjach sądzą mieszkańcy?

– Jestem za zmianą nazwy z 9 maja na 8 Maja – mówi Grzegorz Dawczyk, nauczyciel geografii z CKZiU w Żarach. – Niewielka zmiana daty i po kłopocie.

Podobnie twierdzi Anna Ziemińska i jej 11-letni syn Bartek.

– Podoba mi się nazwa 8 Maja – mówi kobieta.

– Bardzo podobna nam się nazwa Śródmiejska, zamiast Buczka – mówią zgodnie Jadwiga Bogusławska i Pesia Bekier, mieszkanki Żar.

– I po co były te konsultacje, skoro ja już je robiłem i ludzie zdecydowali o Śródmiejskiej – komentuje wyniki Marek Przedwojski, przedsiębiorca z ul. Buczka, nie kryjąc zadowolenia.

– Nie wiem, kim była siostra Edelburgis, ale jeśli mieszkała tutaj w okolicy i zasłużyła się dla tego miejsc, to nie mam nic przeciwko tej nazwie – mówi Łukasz Koblański z Żar. – Choć Żymierskiego mogłaby się także nazywać Licealna, sam chodziłem tu do ogólniaka.

– Bardzo się cieszę, że wygrała propozycja siostry Edelburgis – mówi ksiądz Paweł Konieczny, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Sprawdziły się też moje typy co do pozostałych nowych nazw.

Wyniki ankiety mają charakter wyłącznie opinii i nie są wiążące dla radnych, którzy ostatecznie sami podejmą decyzję, jakie będą nowe nazwy ulic.

Konieczność zmiany nazw ulic kojarzących się z komunizmem wynika z odgórnych przepisów. Nazwy do zmiany wytypował Instytut Pamięci Narodowej.

Napisz komentarz »