REKLAMA

Kultura, Oświata, Ludzie, wydarzenia

Wskrzesić zapomnianą historię

Opublikowano 09 czerwca 2017, autor: Michalina Kozarowicz

Byli nauczyciele i absolwenci nieistniejącego już Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Żarach obchodzili 70-lecie powstania ich szkoły (w piątek, 2.06.).

Na tę okazję udało się odnaleźć sztandar szkoły, który zaginął 5 lat temu, po tym jak Rolniczak został zlikwidowany przez władze powiatu żarskiego.

– Usiedliśmy kiedyś z kolegami przy kawie i uznaliśmy, że trzeba wskrzesić zapomnianą historię naszej szkoły. Przypomniały mi się piękne czasy, kiedy byłem w poczcie sztandarowym. Zacząłem szukać sztandaru i tak po nitce do kłębka dotarłem do naszego muzeum – opowiada Marek Femlak, absolwent Zespołu Szkół Rolniczych.

Sztandar przeleżał kilka lat w piwnicy Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego. Teraz umieszczono go w gablocie w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach, do którego przeniesiono młodzież z Rolniczaka.

Na piątkowych obchodach zjawili się dawni dyrektorzy szkoły, nauczyciele i absolwenci.

– Równo 25 lat temu pisałem maturę – powiedział Konrad Kubiak, absolwent. – Świetnie wspominam lata szkoły i nie wyobrażam sobie, by mogło mnie tu zabraknąć w tak ważnym dniu. Wszyscy nasi nauczyciele byli cudowni. Pomagali nam dorosnąć.

– Szkołę skończyłem w 1987 roku – mówi Marek Bobek, absolwent. – Maturę zdawałem 30 lat temu. Moje najlepsze wspomnienia związane są ze sportem. I z osobą Zbigniewa Morżyka, który był moim wychowawcą i trenerem. Dzięki jego wpływowi jestem dzisiaj wuefistą. Teraz ja trenuję dzieci, moi uczniowie także osiągają sukcesy, z czego jestem ogromnie dumny. A to wszystko dzięki temu, czego nauczyłem się tej szkole – podkreślił M. Bobek.

Napisz komentarz »