REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Śmieci walają się po Żaganiu

Opublikowano 09 czerwca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Żagania skarżą się na brud. – W weekendy śmieci walają się po ulicach, wysypują się z przepełnionych koszy – żalą się.

Grażyna Zarzycka przyznaje, że miasto jest brudne. – Najgorzej jest w weekendy, kosze są przepełnione, śmieci wylatują z nich i wiatr roznosi je po ulicach. Wstyd! – mówi.

Podobnego zdania jest Adam Matwijów. – Syf straszny. I nie tylko na deptaku na ul. Warszawskiej czy w Rynku, ale i w innych rejonach miasta, na przykład na Dworcowej i Bulwarze nad Bobrem, gdzie jest plac zabaw i skate park dla dzieci.

Przetarg na opróżnianie miejskich koszy wygrała firma Eurocity Recykling z Wrocławia. Ma to robić do końca roku za 113 tys. 280 zł. Mieszkańcy, a także radni, mają wiele uwag do jej pracy. Firma zatrudnia dwóch pracowników, w tym jedną spoza Żagania. Nie ma w mieście swojej bazy.

 

Na razie kary

O walające się po Żaganiu śmieci  pytali radni na komisji gospodarki.

– Śmieci zalegają w koszach nawet 10 dni. Na dowód mam zdjęcia z 19 maja i 28 maja – grzmiał radny Krzysztof Sieńko. – Gdy kosze opróżniała miejska spółka, MPOiRD (w przetargu zaoferowała dużo wyższą cenę,  161 tys. 700 zł – przyp. red.), nie było takiego problemu.

Katarzyna Tusińska, podinspektor wydziału gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta, tłumaczyła radnym, że tuż po przetargu pracownicy wrocławskiej firmy mieli problem z lokalizacją wszystkich koszy w mieście. – Jest wymóg, żeby firma nie dopuszczała do przepełnienia koszy – powiedziała. – Bierzemy pod uwagę zerwanie umowy, ale jeszcze staramy się wyprostować tę sytuację.

 Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta, dodaje że na razie miasto zamierza zdyscyplinować firmę poprzez kary finansowe za nierzetelne wykonywanie usługi.

Napisz komentarz »