REKLAMA

Wasze sprawy, Zdrowie

Popieram protest mieszkańców

Opublikowano 09 czerwca 2017, autor: Norbert Królik

mówi dr n. med Marek Paśnicki z Żar, alergolog, konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii. W sobotę, 10.06., o godz. 15, spod żarskiego Lidla wyruszy Czysty Protest. Uczestnicy marszu przejdą pod siedzibę firmy Swiss Krono.

– Problem zanieczyszczenia powietrza w Żarach jest, odczuwam to osobiście. Wielu naszych pacjentów, zwłaszcza dzieci, po zmianie miejsca zamieszkania zgłasza redukcję dolegliwości alergologicznych – mówi dr n. med Marek Paśnicki, alergolog, konsultant w dziedzinie alergologii na woj. lubuskie

Marsz jest organizowany przez przedstawicieli Lubuskiego Alarmu Smogowego i fundację Eko-Lubusz. Uczestnicy zbierają się w okolicy żarskiego Lidla, a następnie przejdą pod siedzibę firmy Swiss Krono. Plakaty informujące o marszu pojawiły się w żarskich przychodniach lekarskich – Primus oraz Łużyckie Centrum Medyczne.

– Wielu z nas, to jest mieszkańców Żar i okolic, po prostu chce oddychać świeżym, czystym powietrzem. Popieram inicjatywę mieszkańców, bo to świadczy, że mamy zaangażowane społeczeństwo obywatelskie – mówi dr n. med M. Paśnicki.

Chcą wyjaśnień

Protestujący oczekują od Swiss Krono informacji dotyczących działań, jakie firma podjęła po wybuchu i pożarze, który miał miejsce w ubiegłym miesiącu oraz zapowiedzi, co będzie zrobione, aby takie awarie w przyszłości nie miały miejsca. Chcą również bieżącego udostępniania przez Swiss Krono pomiarów emisji zanieczyszczeń dla instalacji działających w zakładzie. W tym celu przygotowali list otwarty do władz spółki, który będzie również przekazany Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.

Powietrze truje

Według najnowszych wyników badań zanieczyszczeń żarskiego powietrza, prowadzonych na stacji monitoringu, zdarzają się przekroczenia norm ozonu, który działa drażniąco na błony śluzowe w gardle, a także na oczy. Podejrzewany jest również o działanie rakotwórcze. W Żarach normy tej niebezpiecznej substancji były przekroczone w piątek (2.06.) i sobotę (3.06.).

Oprócz tego od początku roku przekroczone były 30 razy dobowe normy pyłu zawieszonego PM10.

Niepokój budzą wyniki zawartości rakotwórczego benzo(a)pirenu, którego stężenie w żarskim powietrzu w poszczególne dni było wyższe nawet o 900 proc. od wyznaczonej rocznej normy.

Napisz komentarz »