REKLAMA
twoj_dom_baner_1000x200_2017

Praca

Dla kogo mają kasę?

Opublikowano 09 czerwca 2017, autor: Justyna Bareła

Dodatkowe 170 tys. zł dla bezrobotnych mieszkających na wsiach ma do wydania Powiatowy Urząd Pracy w Żarach. W Żaganiu rusza projekt dla osób, której najdłużej są bez pracy.

– Dla osób mieszkających na terenach wiejskich mamy dodatkowe 170 tys. zł 700 zł z ministerialnej rezerwy. Możemy je wydać na staże dla 10 osób, prace interwencyjne dla 4 osób i dofinansowanie dla 6 osób na rozpoczęcie działalności gospodarczej (można się ubiegać maksymalnie o 16 tys. zł – przyt. red.). O skierowanie na poszczególne formy można starać się bez względu na wiek – tłumaczy Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zatrudnienia PUP w Żarach. 

Żarski PUP ma do wydania dla bezrobotnych jeszcze 2 mln 617 tys. zł. Wystarczy to na prace interwencyjne dla 80 osób, zrefundowanie poniesionych kosztów na utworzenie i doposażenie miejsca pracy dla 24 osób, 90 osób może skorzystać ze stażu, 60 osób z dofinansowania na założenie własnej firmy, 30 bezrobotnych może wnioskować o sfinansowanie szkoleń, jeżeli mają zapewnienie od pracodawcy, że po takim szkoleniu zostaną zatrudnieni. Z bonów na zasiedlenie skorzystać może 10 osób, kolejne 6 z bonów zatrudnieniowych.

 

Zorganizują i wyszkolą

W poniedziałek, 12.06., godz. 10:00-13:00, w filii PUP w Lubsku zaplanowano spotkanie dla osób, które chciałyby pracować w okolicach Berlina przy pakowaniu towaru, wykładaniu go na regałach.

– Razem z firmami PKS i „Feniks V” organizujemy szkolenia dla kandydatów na kierowców z prawem jazdy kat C+E oraz D, którzy po szkoleniu podjęliby u nich pracę – wymienia Ż. Wójcicka.

W czerwcu wybrać się można także na spotkanie z przedstawicielami Wojskowej Komendy Uzupełnień, którzy opowiadać będą o pracy w wojsku. Spotkania odbędą się 28.06. W żarskim PUP o godz. 10:00, a w Lubsku o godz. 11:30.

 

Dla najdłużej bezrobotnych

Żagański PUP do wykorzystania ma jeszcze ponad 3,7 mln zł. Z tej puli łącznie 147 osób może otrzymać skierowanie na staż, 87 na prace interwencyjne, 41 na roboty publiczne, 32 może wnioskować o dotację na założenie działalności gospodarczej. 27 osób może liczyć na prace społecznie użyteczne.

– Rozpoczynamy rekrutację do programu aktywizacji bezrobotnych z gminy Iłowa i miasta Żagań, którzy jednocześnie są podopiecznymi OPS. Chodzi o osoby z ustalonym trzecim filarem pomocy (najdłużej bezrobotni – przyt. red.), miejsca mamy dla 15 osób – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia w PUP. Przez dwa miesiące bezrobotni będą mieć 10 godzin tygodniowo zajęć z integracji społecznej m.in. z psychologiem i drugie tyle prac społecznie użytecznych.

W żagańskim PUP jest także ponad 148 tys. zł na szkolenia dla pracowników i pracodawców.

– Mamy też około 120 tys. zł na dofinansowywanie wynagrodzeń dla osób do 30 roku życia. Dodatkowy nabór chcemy uruchomić od lipca – dodaje H. Janowska.

Napisz komentarz »