REKLAMA

Sport

Jest z czego urwać!

Opublikowano 09 czerwca 2017, autor: Marcin Ruszkiewicz

Michał Rozmys z Lubska pobił 34-letni, młodzieżowy rekord Polski na 1500 metrów i wywalczył minimum na mistrzostwa Europy.

Dla Michała to był drugi start w sezonie. Rozmys rozpoczął od zwycięstwa w Bydgoszczy, gdzie w piątek (2.06.) wziął udział w 17. Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym. Wychowanek żarskiego Agrosu wystartował na dystansie 800 metrów i po świetnym finiszu pokonał całą stawkę (1.48.78). Kilka dni później Michał wybrał się do Pragi, tam po raz pierwszy pobiegł na 1500 metrów w bardzo silnie obsadzonym 24. Memoriale Josefa Odložila (European Athletics Classic Premium Meetings). Utalentowany zawodnik dotarł na metę 9., ale biegł był na tyle szybki, że Michał osiągnął rezultat – 3:36.37. Tym wynikiem Rozmys pobił 34-letni, młodzieżowy rekord Polski. Do tej pory rekord należał do Piotra Kurka, który w 1983 r. w Sopocie uzyskał czas 3:36.93. Pochodzący z Lubska zawodnik wywalczył też minimum na młodzieżowe mistrzostwa Europy, które zostaną rozegrane 13-16 lipca w Bydgoszczy. Był również bardzo blisko uzyskania minimum na sierpniowe mistrzostwa świata seniorów w Londynie. Zabrakło 37 setnych! – Trzeba przyznać, że miałem mocne wejście w sezon. Najbardziej cieszy mnie wynik z Pragi, gdzie już w pierwszym starcie na 1500 metrów uzyskałem bardzo wartościowy wynik. To świetny prognostyk przed kolejnymi startami – mówi Michał.

Mistrzostwa Europy, świata i Uniwersjada

Przed Michałem kolejne starty. Już 14 czerwca Rozmys pobiegnie w Szczecinie w Memoriale Janusza Kusocińskiego, gdzie będzie chciał wywalczyć minimum na młodzieżowe ME na 800 metrów. Następnie wystartuje w Huelvie (Hiszpania), a później w Desaau (Niemcy). Gdzie powalczy o minima na seniorskie mistrzostwa świata w Londynie. 28 czerwca wystartuje na 1000 metrów podczas mityngu w Ostrawie, gdzie będzie rywalizował m.in. z dwukrotnym mistrzem olimpijskim i dwukrotnym mistrzem świata – Davidem Rudishą. 14-16 lipca spróbuje sięgnąć po medale młodzieżowych mistrzostw Europy, a w sierpniu, mamy nadzieję, że poleci do Anglii na mistrzostwa globu (4-13.08.). Powalczy także o medal na Letniej Uniwersjadzie w Tajpei (23-28.08.).

Trenowała w Kenii

– Celowo odpuściłem starty w hali. Budowałem szczyt formy na letni sezon. W styczniu miałem polecieć do RPA, ale zabrakło funduszy na wylot do Afryki. Zamiast „Czarnego Lądu” wybraliśmy Algarve Monte Gordo w Portugalii, gdzie także mieliśmy świetne warunki do trenowania. W połowie marca na przetarcie wystartowałem w przełajowych mistrzostwach Polski, gdzie na dystansie 4 km wywalczyłem brązowy medal – relacjonuje Rozmys. – Później wraz z trenerem Jackiem Kostrzebą i kolegą klubowym Krystianem Zalewskim (UKS Barnim Goleniów) oraz Sofią Ennaoui (jedna z najbardziej utalentowanych lekkoatletek młodego pokolenia, m.in. brązowa medalistka halowym mistrzostw Europy na 1500 m) poleciałem do Kenii, a w maju trenowałem we francuskich Pirenejach. Czuję, że jestem świetnie przygotowany do sezonu, co potwierdziły pierwsze starty. Jestem bardzo mocny. Jest z czego urwać (śmiech). Trzymajcie za mnie kciuki. To może być mój najlepszy sezon w dotychczasowej karierze – kończy Michał.

Napisz komentarz »