REKLAMA

Samorząd

Opozycja krytykuje, burmistrz chwali

Opublikowano 09 czerwca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Radni z opozycji zarzucili burmistrzowi Żagania marnotrawienie pieniędzy i nie zaakceptowali wykonania przez niego ubiegłorocznego budżetu.

Radny Dariusz Jadach nie zostawił suchej nitki na budżecie za 2016 rok, którego wykonanie radni mieli zatwierdzić na sesji w piątek, 2 czerwca. Jadach wytknął burmistrzowi Danielowi Marchewce, że realizuje inwestycje bez unijnego dofinansowania. Jako przykład podał remont ul. Żarskiej. Wypomniał także burmistrzowi, że wydzierżawił punkt przesiadkowy w galerii, zamiast wybudować miejski.

– Mogliśmy kupić działkę koło Tesco, przy ul. Reymonta i wybudować własny punkt, za 600 tys. zł. A tak zapłacimy za dzierżawę przez 10 lat ponad 900 tys. zł – wytykał Jadach.

Burmistrza zdenerwowały te słowa.

– Ja się cieszę, panie radny Jadach, że pan się wypowiada na temat tego, co powinno się robić. Żal mi jedynie, że mieszkańcy płacą panu dietę za to, że nie przygotowuje się pan do wypowiedzi pod kątem merytorycznym – ripostował D. Marchewka. I pochwalił się: – Ubiegły rok zakończyliśmy bez kredytów. Plany dochodów zrealizowaliśmy w 102 procentach, plany wydatków w 98 procentach. Możemy spać spokojnie. Kredyty, które były zaciągane w latach 2009-11, za poprzedniego burmistrza, zostały tak wzięte, że ich spłata następuje dopiero teraz, w 2017 roku. Jestem jednak pewien, że sobie z nimi poradzimy.

Ostatecznie, 12 radnych było za absolutorium, 9 zagłosowało przeciw.

Napisz komentarz »