REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Dwudziestolatka z Tomaszowa

Opublikowano 09 czerwca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Uczniowie, nauczyciele i absolwenci podstawówki z Tomaszowa – najmłodszej publicznej szkoły w powiecie żagańskim – obchodzili jej 20-lecie.

W sobotnie popołudnie (3.06.) był czas na wspomnienia i spotkania w klasach. Tort pokroiła dyrektor Ewa Wołczek-Bury.

Dariusz Klag uczy historii w Tomaszowie od 1997 roku, a więc – od początku.

 – Szkoła powstała po opuszczeniu Tomaszowa przez wojska radzieckie, które stacjonowały tu 47 lat. W budynku, w którym dziś się mieści, była szkoła dla rosyjskich pilotów – opowiada Klag. – Sami wszystko urządzaliśmy od podstaw. Na początku uczyło się tu ok. 140 dzieci. Część pomieszczeń była pusta. Dopiero po uruchomieniu gimnazjum i utworzeniu zespołu, szkoła stała się jedną z większych w powiecie.

– Tomaszowo przeżywało rozkwit, gdy zaczęto zasiedlać poradzieckie budynki, w tym  koszarowce, tak zwane leningrady. Była tutaj wtedy nawet poczta i pizzeria – dodaje Anett Kuc-Cieślikowska, nauczycielka matematyki od 18 lat. – Dziś jest gorzej, sporo ludzi wyjechało za granicę.

– Oprócz solidnej edukacji, po naszej szkole zostały nam wspaniałe wspomnienia i przyjaźnie, które pielęgnujemy – powiedziały nam Marlena, dwie Patrycje, Katarzyna, Wioletta i Edyta, które spotkały się na jubileuszu.

Napisz komentarz »