REKLAMA

Aktualności, Kronika policyjna, Wasze sprawy

Kierowco, pilnuj się!

Opublikowano 02 czerwca 2017, autor: Michalina Kozarowicz

Od wczoraj (1.06.) obowiązują nowe, bardziej restrykcyjne przepisy w ruchu drogowym.

Są surowsze kary dla pijanych kierowców. A ci, którzy nie zatrzymają się do kontroli, pójdą siedzieć.

Na podwójnym gazie

– Pijany lub będący pod wpływem narkotyków sprawca śmiertelnego wypadku lub takiego, w którym doszło do ciężkiego uszkodzenia ciała, pójdzie do więzienia na co najmniej dwa lata – mówi kom. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji. – Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.

Większe kary za recydywę

– Osoba, która będzie kierowała samochodem, choć zabrano jej prawo jazdy decyzją administracyjną za przekroczenie limitu punktów karnych, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, tak jak było do tej pory, ale obowiązkowo będzie podlegać zakazowi prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat – wyjaśnia policjant. – Zaś ci, którzy złamią sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, zostaną skazani na karę nawet do 5 lat więzienia. Do tej pory były to 3 lata więzienia. – mówi kom. M. Maludy.

Nie uciekaj przed policją

– Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obowiązkowo zakaże mu prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat. Do tej pory nawet najbardziej brawurowa ucieczka, stwarzająca ogromne zagrożenie na drodze, traktowana była jak wykroczenie – mówi policjant.

Koniec z niewiniątkami przed sądem

– Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obowiązkowo powiadamiane o wcześniejszych karach oskarżonego – mówi kom. M. Maludy. – Sąd dowie się także o tym, że kierowcy zatrzymano w przeszłości prawo jazdy. Sędziowie dostaną informacje na ten temat z centralnej ewidencji kierowców. Do tej pory nie było takiego obowiązku, co sprzyjało wydawaniu łagodnych wyroków wobec notorycznych piratów drogowych.

Napisz komentarz »