REKLAMA
joanna_szafy_baner_1000x200_2017

Kultura, Oświata, Praca

Ilu straci pracę?

Opublikowano 02 czerwca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Dla 31 nauczycieli szkół powiatu żagańskiego zabraknie godzin już od 1 września.

Nauczyciele nie mogą być pewni, czy po wakacjach będą mieli pracę w swoich szkołach.

– Najgorzej wygląda sytuacja w szkołach średnich. Tam dla 26 nauczycieli zabraknie godzin, średnio po trzy na osobę – mówi Zofia Zawadzka, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Najtrudniejsza sytuacja jest w żagańskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie zabraknie godzin aż dla 10 nauczycieli.

Nabór jeszcze trwa

Jadwiga Gargula, dyrektor żagańskiego ZSP, tłumaczy, że wszystko się jeszcze może zmienić, bo nabór do szkół trwa do 12 lipca.

– Dziś zabraknie u mnie w szkole godzin dla 10 pracowników, bo w arkuszu organizacyjnym zaplanowałam od nowego roku szkolnego trzy oddziały. Ale wierzę, że uda się uruchomić o co najmniej jedną klasę więcej – uspokaja Gargula. – Dziś brakuje mi godzin dla matematyka, informatyka czy nauczyciela w technikum hotelarskim. Nie mam ich również dla społecznego inspektora pracy. Do tej pory ratunkiem było nauczanie indywidualne. To, czy takie nauczanie nauczyciele będą prowadzić dalej w szkołach czy w domach, jak proponuje rząd, ma rozstrzygnąć się jeszcze przed wakacjami. Jeśli dojdzie do zmiany, będziemy mieli problem.

Apogeum za dwa lata

W szprotawskim Zespole Szkół Zawodowych zabrakło etatu dla jednego z historyków.

– Mamy dwóch nauczycieli z tego przedmiotu, a tylko jeden etat. Problem w tym, że Marcin Kwiatek jest chroniony przez swój związek zawodowy, a Szymon Matuszewski – mandat radnego – mówi Andrzej Skawiński,dyrektor ZSZ. – W przypadku zwolnienia z pracy tego pierwszego negatywną opinię wyraził jego związek, z kolei na rozwiązanie umowy z drugim zgody nie wyraziła Rada Miasta (na sesji 31 maja – przyp. red.). W tej sytuacji starostwo będzie musiało znaleźć jednemu z historyków godziny lekcyjne w innej szkole.

Dodajmy, że Matuszewskiego przed zwolnieniem radni obronili już trzeci rok z rzędu.

– Bardzo im za to dziękuję – powiedział „Regionalnej” po środowej sesji historyk z 28-letnim stażem pracy.

Z. Zawadzka dodaje, że najgorsza sytuacja w powiecie będzie za dwa lata, kiedy zostaną zlikwidowane oddziały gimnazjalne. Wtedy bez zwolnień nauczycieli na pewno się już nie obędzie.

Napisz komentarz »