REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Skończą z komunistami

Opublikowano 02 czerwca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Siedem ulic Szprotawy zmieni nazwy. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje radnym.

Radni powołali (na sesji 31.05.) komisję ds. zmian nazewnictwa ulic. Tworzy ją pięć osób: Maciej Siwicki, Roman Pakuła, Szymon Matuszewski, Andrzej Skawiński i Piotr Siuda. W związku z wejściem w życie ustawy o dekomunizacji ulic, Szprotawa – podobnie jak reszta miast w Polsce – musi do 1 września wybrać nowe nazwy dla kilku ulic w mieście. Znikną nazwiska i nazwy organizacji związanych z komunizmem i socjalizmem.

– W miejsce nazw takich ulic jak Hanki Sawickiej, Karola Świerczewskiego, Mariana Buczka, Jedności Klasy Robotniczej  i Róży Luksemburg pojawią się nowe, wybrane przez naszą komisję, na podstawie zgłoszeń od mieszkańców – mówi M. Siwicki, radny i historyk. – Czekamy na propozycje szprotawian.

 – Nowi patroni ulic mogą być patriotami, wielkimi uczonymi, osobami, które zapisały się w dziejach Polski złotymi zgłoskami. Ale także osoby związane z historią miasta, które działały na rzecz jego rozwoju, sportu czy kultury – dodaje R. Pakuła, radny i regionalista. – Jedną z moich propozycji jest nazwanie ulicy Hanki Sawickiej ulicą księdza Dominika Milewskiego, pierwszego po II wojnie światowej proboszcza w Szprotawie.

Napisz komentarz »