REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Wasze sprawy

Przepis na długowieczność

Opublikowano 02 czerwca 2017, autor: Michalina Kozarowicz

To praca, smaczne jedzenie i lektura

Stanisława Karmelita z Jasienia zna przepis na długowieczność. 27 kwietnia obchodziła 100 urodziny. Jej sposobem na dobre zdrowie była praca, smaczne jedzenie i lektura.

– Całe życie połykałam książki – mówi Stanisława Karmelita. – Lubiłam czytać romanse i biografie. Teraz, kiedy wzrok już nie ten, pozostało mi radio – opowiada stulatka.

Pani Stanisława w zeszłym roku złamała biodro, jednak do 99. roku życia była bardzo aktywna. Uwielbiała wyjazdy nad morze i w góry.

Pani Stanisława, przez bliskich zwana babunią, zawodowo była kucharką w szkole. Już na emeryturze pracowała dalej jako sprzątaczka.

– Przestała pracować, jak miała 75 lat – opowiada synowa Genowefa Karmelita.

Pani Stanisława nigdy nie stroniła od kulinarnych pyszności. Do jej ulubionych dań należał kapuśniak z kiszonej kapusty.

– Zawsze lubiłam pojeść boczku czy kiełbasy. Dalej lubię zjeść tłusto – mówi. – A na deser pączki albo jakiś torcik, potem kawa – opowiada stulatka.

– Babunia zawsze była żywiołowa i pełna energii. Taka teściowa to skarb – mówi synowa Genowefa.

Pani Stanisława zawsze lubiła ładnie wyglądać. Często chodziła do fryzjera i dbała o siebie.

– Jeszcze przed złamaniem biodra, w wieku 99 lat, chodziłam do fryzjera – opowiada stulatka.

Życie Pani Stanisławy nie było usłane tylko różami. Pochowała kochanego męża Władysława i jedynego syna Mariana. Jednak to jej nie złamało.

– Trzeba żyć i brać, co przynosi los – mówi S. Karmelita.

Napisz komentarz »