REKLAMA

Sport

Skakała młodość

Opublikowano 02 czerwca 2017, autor: Marcin Ruszkiewicz

Po raz 14. w Rynku uczczono pamięć Tadeusza Ślusarskiego, wybitnego żarskiego sportowca, mistrza i wicemistrza olimpijskiego. Konkurs skoku o tyczce wygrali – Ukrainiec Władysław Malychin oraz Wenezuelka Robeilys Peinado.

Na liście startowej konkursu głównego zabrakło topowych nazwisk. W tym samym czasie m.in. Paweł Wojciechowski i Piotrek Lisek, startowali w Stanach Zjednoczonych. Pojawili się za to młodzi, obiecujący tyczkarze, którzy do Żar przyjechali z zamiarem wywalczenia minimum na mistrzostwa świata w Londynie. Konkurs wygrał 19-letni zawodnik z Ukrainy, wicemistrz świata kadetów z 2015 roku, w pierwszych próbach pokonał 5.20 i 5.30. Wysokość 5.40 przeskoczył w drugiej, a 5.50 w trzeciej próbie. Następnie zaliczył za pierwszym razem 5.60, a w trzeciej próbie skoczył 5.70. Ta wysokość zapewniła mu wygraną. Drugie miejsce zajął inny młody i utalentowany zawodnik, nieoficjalny rekordzista świata do lat 18, Emmanouil Karalís. Grek skakał w Żarach bardzo równo, zaliczając wysokości 5.30, 5.40 i 5.60 w pierwszych podejściach. Po strąceniu 5.70 Karalís przeniósł dwie próby na 5.80, ale nie udało się mu ustanowić nowego rekordu konkursu (ten należy do Pawła Wojciechowskiego i wynosi 5.77). Na najniższym stopniu podium stanął Hendrik Gruber (Niemcy), który pokonał 5.60. W konkursie kobiet wygrała Wenezuelka Robeilys Peinado, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.50. Pochodząca z Ameryki Południowej, ale trenująca w Szczecinie, zawodniczka pokonała uczestniczkę igrzysk olimpijskich, Czeszkę Romanę Malacovą – 4.45. Trzecia była Kamila Przybyła – 4.20.

Nie mogło zabraknąć przyjaciół Tadeusza Ślusarskiego, mistrzów olimpijskich – Jacka Wszoły, Władysława Kozakiewicza, mistrza świata w trójskoku Zdzisława Hoffmana, czy Bogusława Mamińskiego, wicemistrza świata na 3000 metrów z przeszkodami. Tuż przed zawodami chwilą ciszy uczczono pamięć niedawno zmarłego Ryszarda Ruszkiewicza, jednego z głównych pomysłodawców konkursu.

 

ZOBACZ RELACJĘ Z KONKURSU W TELEWIZJI REGIONALNEJ i na stronie www.telewizjazary.pl

Napisz komentarz »