REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Czas na sadzenie

Opublikowano 02 czerwca 2017, autor: bj

To najlepszy czas na sadzenie pomidorów i truskawek, które owocować będą za rok.

Przed stoiskami na żarskim targowisku przy ul. Lotników z sadzonkami spory ruch. – Teraz jest najlepszy czas na pomidory. Należy je posadzić do 24 czerwca – podpowiadają Wiesława Trojanowska z gospodarstwa rolnego z Lubanic i Lidia Śniadecka z Sieniawy Żarskiej, które na targu sprzedają po sąsiedzku. Pani Wiesława przy okazji podpowiada, że z sadzonek pomidorków koktajlowych (2 zł za szt.) i niskich gruntowych (2 zł) nie należy obrywać bocznych pędów. – To trzeba robić przy wysokich pomidorach, bo inaczej rozrośnie się krzaczek, ale owoców nie będzie – tłumaczy.

Przy okazji zakupów można usłyszeć więcej ciekawostek. – Najlepiej sadzić po deszczu albo wlewając wodę do dołków. Raczej nie należy moczyć sadzonek – dodaje L. Śniadecka.

Pani Lidia przy okazji poleca sadzonki kopru włoskiego (40 gr za szt.). – Można hodować na ziarenka, zalane wrzątkiem dadzą dobrą naturalną herbatę, którą można podawać dzieciom. A z liści z oliwą, cebulą i sokiem z cytryny można zrobić świetną sałatę. Można je też ugotować i podać z masłem. Szczerze polecam, wyśmienite – zapewnia L. Śniadecka.

Na stoiskach można też kupić sadzonki truskawek (2 zł). – Te najlepiej będą owocować za rok. Wystarczy obciąć kwiatki – tłumaczy L. Śniadecka.

Są też zioła – cząber, lubczyk, majeranek, oregano i bazylia (2 zł za szt.). Do tego sadzonki pora, selera, sałaty, kapusty (każdy 0,40 zł za szt.), dynia (2 zł) i ogórki (2zł).

Ceny na targowisku w Żarach
artykuł cena/jednostka
truskawki 10 zł – 15 zł za kg
jabłka 1,50 zł – 2,20 zł za kg
cytryny 9,50 zł za kg
mandarynki 8 zł za kg
grapefruity 8,50 zł za kg
morele 12 zł za kg
borówka 4 zł za opak.
pomidory 3,50 zł – 6,80 zł za kg
ogórki 3,4 zł za kg
kalafior 3,50 zł – 5 zł za szt.
kapusta młoda 3,50 zł- 4 zł za szt.
sałata 2 zł – 2,50 zł za szt.
rzodkiewka 0,80 zł – 1,50 zł za pęczek
por 1 zł – 2zł za szt.
pietruszka/seler korzeń 5 zł za kg
natki 1 zł – 1,50 zł za pęczek
cebula 2 zł za kg
marchew 2 zł za kg
pieczarki 6 zł – 8,50 zł za kg
ziemniaki młode 3,50 zł – 4 zł za kg
ziemnaiki 1,20 zł za kg

 

Napisz komentarz »