REKLAMA

Kultura, Oświata

Zabawa na pasionku

Opublikowano 02 czerwca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Na osiemnastym już festynie „W maju na pasionku” w Brzeźnicy nie zabrakło tańców, śpiewów i zabawy, oczywiście na góralską nutę.

Tegoroczny „pasionek” (w sobotę, 27 maja) był szczególny, bo połączony z obchodami 800-lecia istnienia Brzeźnicy.

– Pierwsza wzmianka o Brzeźnicy pochodzi z 1217 roku i mówi o przekazaniu jej zakonowi Augustianów przez księcia Henryka I – opowiada wójt Jerzy Adamowicz. – Dziś jest tu miks różnych kultur, w wyniku powojennych przesiedleń. Oczywiście dominują potomkowie górali czadeckich.

Festyn to „dzieło” Jadwigi Pareckiej, która założyła również zespół górali czadeckich „Watra”, skupiający kilka pokoleń mieszkańców.

– W „Watrze” najpierw występowała moja córka, a teraz czas na wnuczki – Izę i Zuzię. Dla dzieci mamy w Brzeźnicy zespół „Mała Watra” – mówi Jadwiga Buganik.

Małgorzata Zielonka od 48 lat występuje w „Watrze. Obecnie”, wraz z czterema wnuczkami: Joanną (18 l.), Dominiką (16 l.), Natalią (14 l.) i Sandrą (7 l.). 

– Kultywujemy tradycje i obyczaje naszych przodków z terenów dawnej Rumunii poprzez tańce, śpiewy, gwarę i kuchnię. Gotujemy na przykład mamałygę, potrawę z kaszy kukurydzianej i mąki, z dodatkiem warzyw i sera – mówi pani Małgorzata.

W słoneczną sobotę górale bawili się do białego rana. 

 

Napisz komentarz »